Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 323

Choć Władimir Putin i chiński przywódca Xi Jinping zobowiązali się do wzmocnienia dwustronnych więzi podczas wideokonferencji pod koniec grudnia, źródła powiedziały "Financial Times", że nieufność wobec rosyjskiego przywódcy rośnie wśród polityków wyższego szczebla Komunistycznej Partii Chin.

- Decyzja o inwazji została podjęta przez bardzo małą grupę ludzi. Chiny nie powinny po prostu podążać za Rosją - cytował FT jednego z anonimowych chińskich urzędników. - Putin jest szalony - mówił.

Chiny, według źródeł dziennika i wbrew powszechnie przyjętej wersji wydarzeń, nie wiedziały w zeszłym roku o planach Kremla dotyczących przeprowadzenia pełnowymiarowej inwazji wojskowej na Ukrainę i spodziewały się co najwyżej ograniczonej operacji wojskowej. 

Czytaj więcej

Xi: Chiny i Rosja powinny zapewnić światu więcej stabilności

Podczas spotkania 4 lutego Putin podobno poinformował Xi, że Rosja "nie wykluczy podjęcia wszelkich możliwych środków, jeśli ukraińscy separatyści na wschodzie kraju zaatakują terytorium Rosji i spowodują katastrofy humanitarne."

Brak uzyskania dokładnych informacji o planach Putina spowodował, że Pekin nie był przygotowany na inwazję i doprowadził do zdegradowania ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych Chin i czołowego eksperta ds. Rosji Le Yuchenga - podaje FT. 

Anonimowi chińscy urzędnicy powiedzieli gazecie, że wierzyli, iż cele Kremla na Ukrainie są skazane na porażkę i że Rosja wyjdzie z konfliktu jako "osłabione mocarstwo".

Jednocześnie Pekin wciąż może wiele zyskać na relacjach z Kremlem w krótkim okresie, postrzegając bliskie relacje z Putinem jako przydatną kartę przetargową w relacjach z Europą.

Chiny mają również nadzieję na udział w odbudowie Ukrainy po wojnie.