Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował, że od 24 lutego z rosyjskiej niewoli wróciło 1 300 Ukraińców.
Przed tygodniem europarlament zatwierdził 18 mld euro pożyczki dla Ukrainy w 2023 r. Pożyczka pozyskiwana przez UE z rynków finansowych miałaby być wypłacana w kwartalnych ratach. Pożyczka musi teraz zostać zatwierdzona jednomyślnie przez Radę 6 grudnia.
Do tematu pomocy dla Ukrainy w rozmowie z państwowym węgierskim radiem Kossuth odniósł się w piątek premier Węgier Viktor Orbán. Przyznał, że Ukraina potrzebuje pomocy w opłacaniu funkcjonowania niezbędnych usług, ale podkreślił, że zablokuje unijny plan wspólnego zaciągania pożyczek na sfinansowanie 18-miliardowego pakietu pomocowego.
Czytaj więcej
Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na wprowadzenie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.
- Pytanie brzmi: jak pomóc Ukrainie? - mówił. - Jedna z propozycji mówi, że powinniśmy wykorzystać budżety krajów członkowskich UE, by wspólnie zaciągać nowe kredyty i przekazać te pieniądze Ukrainie. Nie popieramy tego, ponieważ nie chcemy, aby Unia Europejska zamiast wspólnotą współpracujących państw stała się wspólnotą państw zadłużonych - powiedział Orbán.
Premier Węgier zaproponował, by każde z 27 państw członkowskich UE przekazywało pomoc Ukrainie ze swego budżetu na podstawie umów dwustronnych.
- Nie zaakceptujemy tego drugiego planu, nie zgodzimy się na niego, bez nas on nie powstanie - powtórzył.
Czytaj więcej
Niektórzy europosłowie ostrzegli Komisję Europejską przed odblokowaniem miliardów euro dla Węgier, mówiąc, że premier Viktor Orban depcze normy demokratyczne.
Wcześniej szef węgierskiego rządu sugerował, że Węgry byłyby skłonne zapewnić Ukrainie 60-70 miliardów forintów (152-178 milionów dolarów) z własnego budżetu na warunkach dwustronnych. Zaznaczył przy tym, że to kwota, której przekazanie nie zaszkodzi interesom narodowym Węgier.
W środę Komisja Europejska wydała rekomendację, aby zamrozić 7,5 miliardów euro z polityki spójności dla Węgier. Decyzja w tej sprawie należy do Rady UE, czyli do państw członkowskich.
Jak pisze agencja AP, niektórzy przedstawiciele Brukseli podejrzewają, że Budapeszt wykorzystuje weto w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy oraz sprzeciw wobec wprowadzenia podatku minimalnego od międzynarodowych korporacji w wysokości 15 proc. aby wywrzeć presję na UE w kwestii uwolnienia funduszy dla Węgier.
W piątkowym wywiadzie Viktor Orbán powiedział, że będzie blokował wprowadzenia 15-proc. podatku. Podkreślił, że środek ten byłby "zabijającą miejsca pracy" podwyżką podatków, która doprowadziłaby do utraty dziesiątków tysięcy miejsc pracy. - Nie możemy sobie na to pozwolić na Węgrzech - zaznaczył.