Reklama
Rozwiń

Francja. Rząd na kroplówce, gospodarka na zakręcie

Z braku większości w Zgromadzeniu Narodowym premier Elisabeth Borne może przeforsować kluczowe ustawy, tylko poddając pod wotum zaufania swoją ekipę.

Publikacja: 28.11.2022 21:09

Francja. Rząd na kroplówce, gospodarka na zakręcie

Foto: AFP

W piątek szefowa rządu użyła zapisu z artykułu 49.3 konstytucji po raz szósty od wyborów parlamentarnych pięć miesięcy temu. Tym razem chodziło o budżet systemu ubezpieczeń społecznych na przyszły rok, podczas gdy wcześniej manewr dotyczył ogólnej ustawy budżetowej. Zdaniem francuskich mediów Borne sięgnie do tego rozwiązania w tym tygodniu kolejny raz.

Wspomniany przepis został wprowadzony w Konstytucji V Republiki w 1958 r. Zakłada on, że dana ustawa może być przyjęta bez większości w parlamencie pod warunkiem, że w ciągu 24 godzin opozycja nie wystąpi z wotum nieufności, które zakończy się obaleniem ekipy rządzącej. Autor ustawy zasadniczej, bliski współpracownik generała de Gaulle’a, Michel Debre podkreślał, że taka możliwość jest konieczna, bo czasami pewne kluczowe przepisy muszą być przyjęte, nawet jeśli prezydent nie ma większości w Zgromadzeniu Narodowym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
W USA umiera umiar. Trump tyranizuje republikanów, Musk tworzy nową partię
Polityka
Elon Musk zakłada nową partię. Jest komentarz Donalda Trumpa
Polityka
Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego Izraela. Ultraortodoksyjni studenci - do wojska
Polityka
Elon Musk ogłasza powstanie nowej partii politycznej w USA. „Odda wam wolność”
Polityka
Lider opozycji w Baku: Zerwiemy z Rosją, ale najpierw reformy demokratyczne