Soboń: Incydent w Przewodowie nie wpłynął negatywnie na kurs złotego

Wszystkie agencje ratingowe potwierdzają naszą wysoką pozycję - zapewniał Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Finansów, w rozmowie z Michałem Kolanko, pytany czy incydent w Przewodowie miał negatywny wpływ na polski rynek.

Publikacja: 18.11.2022 10:05

Artur Soboń

Artur Soboń

Foto: TV.RP.PL

Soboń został zapytany czy incydent w Przewodowie - gdzie, w wyniku eksplozji pocisku, prawdopodobnie wystrzelonego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, zginęły tam dwie osoby - wpłynął negatywnie na polski rynek finansowy.

- Ocena Polski i jej perspektyw gospodarczych jest wciąż stabilna i bardzo wysoka. Wszystkie agencje ratingowe potwierdzają naszą wysoką pozycję. Incydent w Przewodowie nie wpłynął na ocenę rentowności polskich obligacji, która utrzymuje się na dość dobrym poziomie. Z pewnym optymizmem patrzymy na przyszłość. Także z tego powodu, że nasze potrzeby pożyczkowe zamknęliśmy na ten rok już w sierpniu. Dla wysokości kursu złotego i innych parametrów makroekonomicznych jest to sytuacja neutralna. Nie spowodowało to żadnej negatywnej reakcji ze strony rynków - podkreślił polityk.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda pojechał do Przewodowa

Zdaniem wiceszefa MF, "cały czas jesteśmy w sytuacji podwyższonego ryzyka".

- Wydajemy rekordowe środki na bezpieczeństwo Rzeczpospolitej, to nie tylko jest 3 proc. z budżetu na obronność, ale również dodatkowe środki z funduszu, który pozwala na zakup sprzętu wojskowego i zwiększenie liczebność polskich sił zbrojnych. To są środki rzędu 4,2-4,3 proc. PKB na kolejne lata. Zaangażowaliśmy również duże środki na pomoc ukraińskim uchodźcom i jesteśmy gotowi pomagać dalej. Z całą pewnością wpływa to nasze postrzeganie na świecie i zdolność do rozmów z KE - zaznaczył parlamentarzysta.

Wydajemy rekordowe środki na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej

Artur Soboń, wiceszef Ministerstwa Finansów

Soboń podkreślił, że "ostrożna polityka fiskalna jest dzisiaj koniecznością".

- Taka polityka pozwala stabilnie planować koszty związane z obsługą tego zadłużenia. A także inne wydatki, np. przeznaczane na rodzinę. Warto przypomnieć, że gdy obejmowaliśmy władzę, to te wydatki (na rodzinę - red.) były jednymi z najniższych w UE - teraz są jednymi z najwyższych - stwierdził polityk.

Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne