Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.12.2024 00:13 Publikacja: 11.10.2022 03:00
Foto: AFP
Na widok bestialskich bombardowań ukraińskich miast zachodnia opinia publiczna wymusi na swoich rządach dalej idące wsparcie dla Ukrainy?
Tego wsparcia tak kraje europejskie, jak Ameryka już od dawna udzielają Ukrainie. Za przewodnictwa Francji w Unii wprowadzono przecież sześć pakietów sankcji wobec Rosji. Prezydent Macron właśnie przekazał kolejny zestaw dział Caesar, które miały być dostarczone Danii. Sądzę natomiast, że te bombardowania wywołają na Zachodzie jeszcze większe obawy przed niekontrolowaną eskalacją tego konfliktu, łącznie z użyciem sił jądrowych. A to już dotyczy nie tylko Ukrainy, ale całej Europy. Oczywiście atak na most krymski jest logicznym elementem kampanii na rzecz wyzwolenia ziem okupowanych przez Ukrainę. Ale z punktu widzenia Rosji sprawa wygląda już inaczej. To jest uderzenie w półwysep, który został przyłączony do Rosji w 2014 r. za aprobatą właściwie całego społeczeństwa. A to niepomiernie zwiększa ryzyko wymknięcia się spod kontroli tego konfliktu. Można czasem usłyszeć, że Putin rozważa użycie wyłącznie „taktycznej” broni jądrowej. Ale jej moc jest jednak 50 razy większa od bomby zrzuconej na Hiroszimę. Nic więc dziwnego, że prezydent USA Joe Biden otwarcie ostrzega, że jego zdaniem odwołując się do użycia broni atomowej, Putin nie żartuje. Zapewne też namawia Ukraińców do umiaru. Rosyjski prezydent jest w końcu coraz bardziej przyparty do ściany: jego wojska przegrywają, a jego sojusznicy sięgają do retoryki ultranacjonalistycznej.
Premier Giorgia Meloni ogłosiła w niedzielę, że rezygnuje ze stanowiska przewodniczącej Europejskiej Partii Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. "Spełniłam swój obowiązek".
Jedni wciąż protestują na ulicach, drudzy pchają kraj do autorytaryzmu. Dokąd zmierza państwo pod rządami Gruzińskiego Marzenia?
Prezydent elekt Donald Trump mianował Richarda Grenella, byłego ambasadora w Niemczech i byłego p.o. dyrektora wywiadu narodowego, swoim „wysłannikiem ds. misji specjalnych”.
ABC News i jej czołowy prezenter George Stephanopoulos zawarli ugodę z Donaldem Trumpem w sprawie o zniesławienie. Stacja wpłaci 15 milionów dolarów na rzecz fundacji prezydenta-elekta oraz pokryje koszty jego prawników.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wysunięty przez Gruzińskie Marzenie Micheil Kawelaszwili został wybrany – decyzją kolegium elektorów – na nowego prezydenta Gruzji. Polityk i były piłkarz był jedynym kandydatem na to stanowisko.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Izrael poinformował w niedzielę, że zamknie swoją ambasadę w Irlandii. Powodem ma być pogorszenie stosunków dwustronnych w związku z wojną w Strefie Gazy
Prezydent Wołodymyr Zełenski „zdecydowanie, ale uprzejmie” odrzucił propozycję rozmowy telefonicznej z premierem Viktorem Orbánem w sprawie omówienia zawieszenia broni na Boże Narodzenie - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Doradca Zełenskiego zaprzecza.
W Cieśninie Kerczeńskiej tonie rosyjski statek „Wołgonieft-212”, przewożący ponad 4 tys. ton produktów naftowych. Doniesienia mediów ukraińskich mówią o pęknięciu kadłubu. Jak podało rosyjskie ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych, zginął jeden z członków załogi statku Wołgonieft-212, 13 osób ewakuowano. Tankowiec osiadł na mieliźnie. Awarii miał też ulec inny rosyjski statek "Wołgonieft-239".
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas