Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Biała księga Chin w sprawie stanowiska w kwestii Tajwanu pojawiła się kilka dni po bezprecedensowych chińskich ćwiczeniach wojskowych przeprowadzonych dzień po zakończeniu wizyty spikerki Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, w Tajpej. W czasie ćwiczeń okręty i samoloty z Chin wielokrotnie przekraczały tzw. linię mediany na wodach Cieśniny Tajwańskiej, która nieformalnie dzieli wody Cieśniny na część chińską i tajwańską, zaś wiele z wystrzelonych przez Chiny w czasie ćwiczeń pocisków balistycznych spadło do morza u wybrzeży Tajwanu.

Władze w Tajpej odrzucają zwierzchność Pekinu głosząc, że mieszkańcy Tajwanu sami powinni decydować o swojej przyszłości.

Czytaj więcej

Chiny nakładają sankcje na Nancy Pelosi po jej wizycie na Tajwanie

W poprzednich dwóch białych księgach (z lat 1993 i 2000) Chiny deklarowały, że nie wyślą wojsk ani personelu administracyjnego w celu stacjonowania na Tajwanie po osiągnięciu zjednoczenia. Agencja Reutera podaje, że stanowisko to - mające upewnić Tajwan, że będzie cieszył się autonomią po tym, jak stanie się specjalnym regionem administracyjnym Chin - nie pojawiło się w najnowszej wersji dokumentu.

Rządząca Komunistyczna Partia Chin proponowała w odniesieniu do Tajwanu model "jedno państwo, dwa systemy" - podobny do formuły zastosowanej w dawnej brytyjskiej kolonii, Hongkongu.

W najnowszej białej księdze brakuje również fragmentu z wersji z 2000 r., który głosił, że "wszystko można negocjować”, o ile Tajwan zaakceptuje, że istnieją tylko jedne Chiny i nie będzie dążył do niepodległości.

Zaktualizowana biała księga nosi tytuł "Kwestia Tajwanu i zjednoczenie Chin w nowej erze". Jak zaznacza Reuter, "nowa era" to określenie zazwyczaj kojarzone z okresem rządów Xi Jinpinga.