Pokaz siły i mobilizacja – zarówno działaczy, jak i sympatyków – tak politycy Platformy Obywatelskiej mówią o sobotniej konwencji w Radomiu. – To będzie największa konwencja PO od 2011 r., od wydarzenia w Ergo Arenie – twierdzi nasz rozmówca z Platformy. Z naszych informacji wynika, że konferencja będzie zarówno podsumowaniem ostatnich miesięcy w Platformie, jak i zapowiedzią kierunku co do przyszłości. Samo wydarzenie nosi nazwę „Konwencja Przyszłości”. Rozmówcy z PO podkreślają, że będzie to też wstęp do maratonu wyborczego – cyklu kampanii wyborczych, zarówno sejmowej, samorządowej, europejskiej, jak i prezydenckiej. Organizatorzy spodziewają się około 5 tys. osób.
Kierunek na przyszłość
Radom został wybrany jako miejsce konwencji nieprzypadkowo. – Chcemy między innymi pokazać, że problemy, takie jak inflacja, raty kredytów, ceny energii i paliwa, dotykają inaczej mieszkańców dużych miast, a inaczej mieszkańców średnich i mniejszych miejscowości, gdzie zarobki są niższe niż w metropoliach – dodaje nasz informator. Inni nasi rozmówcy podkreślają, że dotychczasowy objazd lidera PO Donalda Tuska to przede wszystkim wizyty w mniejszych i średnich miejscowościach, w kolejnych regionach. Tusk ma w planach kolejne wyjazdy, również w czasie wakacji. Te wyjazdy mają stopniowo być coraz bardziej intensywne, zwłaszcza od września tego roku. Ale nie tylko. – To nie jest tak, że po konwencji politycy i działacze PO pójdą na urlopy – mówi inny nasz informator.
Czytaj więcej
Wiemy, że kontekst międzynarodowy jest trudny, tym bardziej chcielibyśmy, aby Polską rządzili lud...
Z naszych rozmów wynika, że w Radomiu zostanie zaprezentowany ogólny kierunek i zapowiedź tematów kampanii wyborczej, do której władze PO i jej politycy intensywnie się przygotowują. W trakcie konwencji zostaną zapowiedziane te tematy, które PO ma poruszać przez najbliższe kilkanaście miesięcy, opracowane również na podstawie rozmów polityków PO z wyborcami w ramach ostatniej akcji #1000spotkań.
W ubiegłym roku – we wrześniu – w Płońsku PO przyjęła zmiany regulaminu, z których większość zaczęła obowiązywać od stycznia tego roku. W grudniu 2022 r. Donald Tusk w trakcie posiedzenia Rady Krajowej zaprezentował polityczny plan na kolejne miesiące, w tym powołanie ruchu kontroli wyborów i współpracę z samorządowcami.