Jak Rosja wspiera europejską skrajną prawicę. Dziennikarze dotarli do e-maili

Magazyn New Lines dotarł do e-maili i dokumentów, które wskazują na bliską współpracę włoskich, francuskich, niemieckich i austriackich polityków z Moskwą.

Publikacja: 24.03.2022 18:09

Matteo Salvini

Matteo Salvini

Foto: PAP/EPA

Magazyn opublikował treść wiadomości, które 18 czerwca 2019 roku napisał Rosjanin Michaił Jakuszew, dyrektor Cargradu, organizacji określającej się jako grupa firm, których misją jest "odrodzenie wielkości Imperium Rosyjskiego".

"W listopadzie ubiegłego roku, podczas roboczej wizyty Matteo (Salviniego - red.) w Moskwie, mój szef zaaranżował prywatne spotkanie z nim, wynajmując pokój na tym samym piętrze hotelu Lotte, aby prasa zachodnia nie dowiedziała się o tym spotkaniu" - napisał Jakuszew.

Salvini to były włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych, a obecnie lider Ligi, nacjonalistycznej i antyimigracyjnej partii. Salvini jest również zagorzałym zwolennikiem Władimira Putina.

Z dokumentów i cyfrowej korespondencji wynika, że partia znana z rasistowskiej i ksenofobicznej polityki polegała na finansowaniu i strategicznym wsparciu politycznym ze strony człowieka z bliskiego otoczenia Kremla.

Czytaj więcej

Były wicepremier Włoch w Przemyślu wygwizdany przez włoskich dziennikarzy

Szefem Jakuszewa i prezesem grupy spółek Cargrad jest Konstantin Małofiejew, rosyjski polityk i biznesmen. Małofiejew został objęty sankcjami przez UE i USA za udział w rosyjskiej aneksji Krymu. Ukraina oskarżyła go o finansowanie nielegalnych prorosyjskich grup paramilitarnych.

W przesłanym sobie dokumencie Jakuszew wyraził zaniepokojenie, że "sytuacja drastycznie się pogorszyła" i "teraz nie możemy dalej utrzymywać kontaktu z Matteo". Według dokumentu, kontaktem między Salvinim a Cargradem był doradca Salviniego, Gianluca Savoini, który "stracił swobodny dostęp do swojego szefa".

W lutym włoski magazyn l'Espresso opublikował raport, w którym ujawnił tajne negocjacje Savoiniego w Moskwie, których celem było pozyskanie milionów euro niejawnego finansowania dla Ligi przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

Z wiadomości wynika, że Jakuszew liczył na to, że Salvini "przydzieli wiarygodną osobę do kontaktu, z którą będą mogli się porozumieć w Rosji lub gdziekolwiek w Europie".

Cargrad i jego pracownicy w Moskwie działali jako kontakty partii skrajnie prawicowych w Rosji. Podejmowali tajne działania w celu ukrycia kontaktów między europejskimi politykami a Aleksandrem Duginem, rosyjskim guru, filozofem euroazjatyzmu, który od dawna opowiada się za podbojem Ukrainy przez Rosję. W niektórych przypadkach partie skrajnie prawicowe zwracały się o radę do swoich "rosyjskich przyjaciół", aby powstrzymać antyrosyjskie propozycje w Parlamencie Europejskim. Cargrad służył również jako pośrednik między partiami a wysoko postawionymi politykami rosyjskimi.

Jeden z planów opracowanych przez organizację w marcu 2021 r. przewidywał utworzenie sieci pod nazwą "Altintern", której zadaniem było werbowanie cudzoziemców do szerzenia bolszewizmu i dokonywania zamachów stanu za granicą. Wśród tych, którzy mieli się przyłączyć, znaleźli się wyborcy ruchu Demokracja i Tożsamość, który posiada 64 z 705 miejsc w Parlamencie Europejskim i składa się z członków Ligi i francuskiego Zjednoczenia Narodowego, na którego czele stoi Marine Le Pen.

"Bez naszego aktywnego zaangażowania i konkretnego wsparcia dla europejskich partii konserwatywnych ich popularność i wpływy w Europie będą nadal słabnąć" - stwierdzono w wewnętrznym dokumencie stworzonym przez Jakuszewa i rozesłanym wśród funkcjonariuszy Cargradu.

W dokumencie jako powody "wznowienia działań mających na celu odnowienie kontaktów z partiami eurosceptycznymi" podano trwającą covidowy lockdown, problemy z programami masowych szczepień w Europie oraz przeciągające się próby uzyskania europejskich licencji na rosyjskie szczepionki.

"Uważamy, że w chwili obecnej istnieje jeszcze możliwość przywrócenia kontaktów dla systematycznej pracy z eurosceptykami w celu przeciwdziałania polityce sankcji Brukseli" - pisali członkowie Cargradu. "Jednak wznowienie pracy z nimi wymaga innego poziomu poufności w związku ze wzmocnieniem sprzeciwu wobec rosyjskich wpływów ze strony zachodnich służb wywiadowczych" - przekazali.

Nie wiadomo, czy ambicje Cargradu, by zapoczątkować tworzenie ogólnoeuropejskiej sieci skrajnie prawicowych partii, kiedykolwiek zostały zrealizowane. W lipcu 2021 roku 16 prawicowych partii populistycznych z całej Unii Europejskiej podpisało deklarację, w której potępiły integrację europejską. Procesowi temu przewodziło Zjednoczenie Narodowe.

W kilku e-mailach pojawiają się informacje o spotkaniach czołowych europejskich polityków skrajnie prawicowych w pokoju hotelowym w Moskwie z kimś o pseudonimie "K", który prawdopodobnie oznacza Konstantina Małofiejewa. W innych przypadkach podwładni Małofiejewa umawiali swoich europejskich gości na spotkania z rosyjskimi politykami, takimi jak Konstantin Kosaczew, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Rosji. Kosaczew jest również objęty sankcjami przez USA i UE.

3 marca Salvini złożył niespodziewaną wizytę w Przemyślu. Jak sam tłumaczył, miało to pokazać wsparcie dla ukraińskich uchodźców. Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, stojąc obok byłego włoskiego ministra spraw wewnętrznych, podziękował Włochom za pomoc w kryzysie humanitarnym, po czym zakpił z Salviniego, trzymając w ręku koszulkę, którą nosił w Moskwie z twarzą Putina i napisem "Armia Rosji". Bakun następnie zaprosił lidera Ligi do podróży na granicę, "aby zobaczył, co zrobił twój przyjaciel Putin".

Magazyn opublikował treść wiadomości, które 18 czerwca 2019 roku napisał Rosjanin Michaił Jakuszew, dyrektor Cargradu, organizacji określającej się jako grupa firm, których misją jest "odrodzenie wielkości Imperium Rosyjskiego".

"W listopadzie ubiegłego roku, podczas roboczej wizyty Matteo (Salviniego - red.) w Moskwie, mój szef zaaranżował prywatne spotkanie z nim, wynajmując pokój na tym samym piętrze hotelu Lotte, aby prasa zachodnia nie dowiedziała się o tym spotkaniu" - napisał Jakuszew.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta
Polityka
„Tylko my możemy zatrzymać brunatne siły w Europie”. Konwencja wyborcza Lewicy
Polityka
Rosja i Iran mają sposoby na zachodnie sankcje
Polityka
Król Karol III wraca do publicznych wystąpień. Komunikat Pałacu Buckingham
Polityka
Kto przewodniczącym Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, a może Mario Draghi?