Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wprowadzenie nowego Narodowego Programu Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego w Polsce. Głównym celem „programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.
Resort informuje, że program jest skierowany głównie do osób borykających się z problemem niepłodności, którzy pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich i wcześniej nie byli diagnozowani pod kątem niepłodności.
- To zdanie jest wewnętrznie ze sobą sprzeczne. Nie można się borykać z problemem niepłodności nie będąc zdiagnozowanym i nie uzyskawszy w wyniku tej diagnozy stwierdzenia i rozpoznania niepłodności. Ten program jest dedykowany osobom zdrowym, które przez 12 miesięcy nie osiągnęły ciąży, co jak wiemy wcale nie musi oznaczać, że będą to osoby niepłodne, to w większości będą osoby subfertylne - tak Anna Krawczak ze Stowarzyszenia „Nasz Bocian” skomentowała sprawę na antenie radia TOK FM.
Subfertylność to stan, w którym płodność jest ograniczona, czyli w ciągu 12 miesięcy nie udało się zajść w ciążę natomiast w ciągu kolejnych 24 miesięcy w tę ciążę się zachodzi. Jak mówi Krawczak, subfertylność "dotyczy 70 proc. osób i one z niewielką lub bez żadnej pomocy medycyny w tę ciążę zajdą". - I na tym właśnie polega geniusz tego programu. On się musi udać - dodaje.
Jak podkreśliła ekspertka, rząd będzie święcił sukces za 100 mln zł, który i tak wydarzyłby się samoczynnie. - Ten program się udawał pomimo tego, że nie istniał przez wszystkie poprzednie dekady i zawsze mieliśmy 70 proc. ciąż w tej grupie ludzi - podkreśliła.