O złożeniu projektów uchwał poinformowali we wspólnym oświadczeniu szefowie trzech największych klubów parlamentarnych - Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski z Lewicy oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
„Każdy z projektów wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań rządu, zmierzających do osłabienia i ograniczenia wolności mediów w Polsce. Zgodnie uważamy, że zapowiedziana przez rządzących tzw. opłata solidarnościowa od wpływów reklamowych dla wszystkich nadawców i wydawców stanowi finalizację trwającego od końca 2015 roku procesu likwidacji niezależnych mediów w Polsce” - napisali trzej przewodniczący klubów.
„Działania podejmowane w tym zakresie przez większość sejmową postrzegamy jako oderwane od standardów demokratycznego państwa prawnego umacnianie własnej pozycji politycznej kosztem polskiej racji stanu i dostępu do niezależnej i obiektywnej informacji” - czytamy w oświadczeniu. Podpisani pod nim politycy wyrazili też „głęboką solidarność ze wszystkimi przedstawicielami mediów, biorącymi udział w proteście przeciwko opisanym działaniom rządu”.
„Wierzymy, że wspólnymi siłami zjednoczonej opozycji, niezależnych mediów oraz społeczeństwa obywatelskiego jesteśmy w stanie powstrzymać postępującą degradację podstawowych praw i wolności w Polsce!” - zakończyli swoje oświadczenie Gawkowski, Kosiniak-Kamysz i Tomczyk.
W środę niezależne polskie media publikują treść listu otwartego do premiera Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych, w którym nadawcy i wydawcy wyrażają protest przeciwko podatkowi od reklam, który określają mianem "haraczu", którego celem jest ograniczenie wolności mediów. Treść listu publikuje też „Rzeczpospolita”. Strona główna rp.pl została do północy zastąpiona informacją o proteście mediów.