KO, Lewica i PSL z projektami uchwał ws. wolności mediów

Koalicja Obywatelska, Lewica i Koalicja Polska - PSL złożyły w Sejmie projekty uchwał w sprawie ograniczenia wolności mediów w Polsce.

Aktualizacja: 10.02.2021 22:08 Publikacja: 10.02.2021 21:59

Środowe wydania ogólnopolskich dzienników

Środowe wydania ogólnopolskich dzienników

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

qm

O złożeniu projektów uchwał poinformowali we wspólnym oświadczeniu szefowie trzech największych klubów parlamentarnych - Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski z Lewicy oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„Każdy z projektów wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań rządu, zmierzających do osłabienia i ograniczenia wolności mediów w Polsce. Zgodnie uważamy, że zapowiedziana przez rządzących tzw. opłata solidarnościowa od wpływów reklamowych dla wszystkich nadawców i wydawców stanowi finalizację trwającego od końca 2015 roku procesu likwidacji niezależnych mediów w Polsce” - napisali trzej przewodniczący klubów.

„Działania podejmowane w tym zakresie przez większość sejmową postrzegamy jako oderwane od standardów demokratycznego państwa prawnego umacnianie własnej pozycji politycznej kosztem polskiej racji stanu i dostępu do niezależnej i obiektywnej informacji” - czytamy w oświadczeniu. Podpisani pod nim politycy wyrazili też „głęboką solidarność ze wszystkimi przedstawicielami mediów, biorącymi udział w proteście przeciwko opisanym działaniom rządu”.

„Wierzymy, że wspólnymi siłami zjednoczonej opozycji, niezależnych mediów oraz społeczeństwa obywatelskiego jesteśmy w stanie powstrzymać postępującą degradację podstawowych praw i wolności w Polsce!” - zakończyli swoje oświadczenie Gawkowski, Kosiniak-Kamysz i Tomczyk.

W środę niezależne polskie media publikują treść listu otwartego do premiera Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych, w którym nadawcy i wydawcy wyrażają protest przeciwko podatkowi od reklam, który określają mianem "haraczu", którego celem jest ograniczenie wolności mediów. Treść listu publikuje też „Rzeczpospolita”. Strona główna rp.pl została do północy zastąpiona informacją o proteście mediów.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego