W tym roku mija już 100 lat, odkąd przyjęła ona swoje nazwisko.
17 lipca 1917 roku król Jerzy V postanowił, że rodzinnym nazwiskiem królewskim będzie nazwisko Windsor. Wcześniej było to nazwisko Saxe-Coburg i Gotha, które miały niemieckie pochodzenie. Królewskie rodziny przyjmują zwykle nazwisko pochodzące z genealogii dynastii ich rodziny. Najbardziej popularnymi przykładami tej tendencji są między innymi nazwiska Tudor, Stuart czy York.
Antyniemieckie nastroje, które miały miejsce podczas I wojny światowej przekonały jednak króla, aby zmienić nazwisko na takie, które będzie „bardziej brytyjskie” według opinii publicznej.
Choć nazwisko Windsor w dalszym ciągu jest aktualne, dokonana została niewielka jego modyfikacja, gdy w 1947 roku królowa poślubiła księcia Filipa, znanego wówczas jako Philip Mountbatten.
Gdy królowa została koronowana, jej imię zmieniło się na królową Elżbietę II, podczas gdy Filip został księciem Filipem, księciem Edynburga. W 1960 roku para królewska postanowiła, że chce odróżnić rodzinne drzewo, od innych królewskich rodów, w związku z czym wprowadziła nazwisko Mountbatten-Windsor.