Posłanka PiS o ustawie antycovidowej: Kto i za czyje pieniądze ją napisał?

"Proszę napisać kto i za czyje pieniądze napisał tę ustawę" - pisze na Twitterze posłanka klubu PiS, Anna Maria Siarkowska, w kontekście projektu ustawy zastępującej tzw. lex Hoc, przedstawionego w czwartek w Sejmie.

Publikacja: 28.01.2022 11:09

Anna Maria Siarkowska

Anna Maria Siarkowska

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Do Sejmu wpłynął w czwartek projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, czyli projekt, który zastąpił tzw. lex Hoc, czyli ustawę o weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Zapisy ustawy są ostro krytykowane przez polityków opozycji, którzy określają nową ustawę mianem "lex Kaczyński", ponieważ jej założenia miał przedstawić opozycji na spotkaniu z jej przedstawicielami w Kancelarii Premiera, wicepremier i prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Projekt przewiduje m.in. że pracownik, który się zakazi i który podejrzewa, że zakaził się w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, będzie mógł złożyć pracodawcy wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie świadczenia odszkodowawczego od pracownika, który nie poddał się testowi. Zakażony będzie miał na złożenie wniosku dwa miesiące od dnia zakończenia izolacji albo hospitalizacji z powodu COVID.

Czytaj więcej

Kolega z pracy ma płacić za nasz COVID. Sejm ujawnił projekt PiS

"To nie jest projekt poselski, choć w takiej formie jest składany. Ciekawe, czy pan poseł Paweł Rychlik (reprezentuje wnioskodawców - red.), w ogóle zdaje sobie sprawę, co w niej jest zaszyte" - napisała po zaprezentowaniu projektu na Twitterze posłanka klubu PiS. Anna Maria Siarkowska należała do grupy polityków PiS, która przeciwstawiała się przepisom projektu określanego jako "lex Hoc".

"Trzeba skończyć z podrzucaniem do Sejmu projektów rządowych za pomocą inicjatywy poselskiej. To jest obchodzenie procedur i psucie dobrych praktyk legislacyjnych" - dodała.

Poselskim projektem ustawy był również projekt określany jako "lex Hoc". Początkowo tamten projekt, popierany przez ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, miał być projektem rządowym, ale na forum rządu nie osiągnięto porozumienia w sprawie jego treści.

Polityka
Echa "lex Tusk". Z rady przy prezydencie odchodzi marszałek woj. kujawsko-pomorskiego
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Marek Kozubal: Wyciągajmy wnioski z błędów
Polityka
Spot PiS z Auschwitz. Suski: Jak my cokolwiek zrobimy, to jest afera na niemalże cały świat
Polityka
PO składa do prokuratury wniosek ws. premiera po publikacji "Rzeczpospolitej"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Politycy państw NATO chcą Ukrainy w Sojuszu. "To wzmocni pokój w Europie"
Polityka
"Lex Tusk". Rau i Blinken rozmawiali o sprawie w Oslo