Agencja pisze, że w Niemczech z powodu obaw o pogłębienie braków w liczbie osób zatrudnionych w służbie zdrowia i domach opieki ostrożnie podchodzono do wprowadzenia obowiązku szczepień na COVID-19, ale że ostatnio z związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 poparcie dla takiego rozwiązania wzrosło.

SDP, Zieloni i FDP - partie, które mają utworzyć nowy rząd, na czele którego stanie Olaf Scholz - mają w najbliższym tygodniu przedstawić parlamentowi projekt ustawy w sprawie walki z COVID-19.

Czytaj więcej

Niemcy: Nowe obostrzenia dla niezaszczepionych. Możliwy obowiązek szczepień na COVID-19

Do dokumentu dotarła agencja Reutera. Podaje ona, iż według projektu pracownicy szpitali i domów opieki oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych będą musieli do 15 marca 2022 r. przedstawić dowód zaszczepienia na COVID-19, dowód przechorowania tej choroby lub zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że nie mogą się zaszczepić.

Niemcy chcą, by do świąt Bożego Narodzenia szczepionkę lub dawkę przypominającą otrzymało 30 mln osób, w związku z tym projekt ustawy przewiduje tymczasowe nadanie uprawnień do wykonywania szczepień weterynarzom, dentystom i farmaceutom, po odpowiednim przeszkoleniu.

Czytaj więcej

Bosak: Jeśli ludzie czegoś nie akceptują, to żaden przepis ich do tego nie zmusi

Według proponowanych przepisów, do 15 lutego przedłużone byłoby obowiązywanie tymczasowych rozwiązań, na mocy których władze krajów związkowych mogłyby w razie potrzeby wprowadzać bardziej drastyczne ograniczenia praw i swobód obywatelskich związane z koronawirusem.