Gen. Liubajevas mówił, że obecnie "funkcjonariusze białoruskich służb granicznych wypychają małe, trzy-pięcioosobowe grupy imigrantów na granicę" co ma być zmianą strategii, ponieważ wcześniej imigranci próbowali forsować granicę w większych grupach.

4 000

Tylu imigrantów zatrzymano przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą w 2021 roku

W poprzednich latach zatrzymywano ok. 50 takich osób rocznie

Komendant litewskiej Straży Granicznej dodał, że litewskim pogranicznikom trudniej jest wyłapywać i zawracać na Białoruś mniejsze grupy imigrantów. Wcześniej, od maja tego roku, gdy na granicy Litwy z Białorusią rozpoczął się kryzys migracyjny, imigranci próbowali przekraczać granicę Litwy w grupach liczących od kilkudziesięciu, do stu osób.

Co ciekawe polska Straż Graniczna informuje o zmianie strategii w odwrotną stronę - rzeczniczka Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska mówiła w poniedziałek, że obecnie częstsze niż wcześniej są siłowe próby przekraczania granicy przez większe grupy imigrantów.

Czytaj więcej

Reuters: Polska obawia się, że kryzys na granicy może zapowiadać "coś gorszego"

W ciągu ostatniej doby litewska Straż Graniczna i wspierające ją litewskie wojsko zapobiegła nielegalnemu przedostaniu się na teren Litwy 70 imigrantów - wynika z podanych przez litewskich pograniczników informacji. Dwóm osobom pozwolono pozostać na terytorium Litwy z przyczyn humanitarnych - byli to obywatele Białorusi, którzy poprosili o azyl na Litwie.

W 2021 roku granicę Litwy z Białorusią próbowało nielegalnie przekroczyć 4 tysiące osób. Tymczasem zazwyczaj liczba prób nielegalnego przekroczenia tej granicy przez imigrantów wynosi ok. 50 rocznie.

Litwa, podobnie jak Polska i cała UE, oskarżają Białoruś o świadome wywołanie kryzysu migracyjnego, w ramach odwetu za sankcje nałożone na Białoruś przez Brukselę.