Łzy Wałęsy, hołdy gości

25 lat od przyznania Pokojowej Nagrody Nobla wzruszony Wałęsa zapraszał już gości na 50. rocznicę. Przez trzy dni – od piątku – nobliści i politycy wymieniali zasługi Lecha Wałęsy i „Solidarności” dla przemian na świecie.

Aktualizacja: 08.12.2008 11:57 Publikacja: 08.12.2008 04:19

Obchody 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla byłemu liderowi związku zakończyły się wczoraj. – Wszystko się udało lepiej, niż przypuszczałem – cieszył się Wałęsa i zapraszał na obchody 50. rocznicy przyznania Nobla. – Wałęsa legendą, symbolem Polski, Europy i świata – te słowa padały z ust ponad tysiąca gości z Polski i zagranicy, którzy świętowali rocznicę w Filharmonii Bałtyckiej.

Choć głównym bohaterem gdańskich obchodów był Wałęsa, rozmawiano również o przyszłości Europy, świata, wartościach „Solidarności”, kryzysie gospodarczym. Uczczono też pamięć profesora Bronisława Geremka. Szczególnie gorąco przyjęto Dalajlamę XIV, duchowego i politycznego przywódcę Tybetańczyków, który przybył do Gdańska wraz z innymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla: argentyńskim architektem Adolfo Perezem Esquivelem, byłym prezydentem RPA Frederikiem Willemem de Klerkiem i irańską prawniczką Shirin Ebadi.

– Pojawiła się „S” pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, która powstała w trudnych okolicznościach, ale działając z odwagą, determinacją, ludzie „S” w końcu doprowadzili do wielkiej zmiany w tej części świata. To dla mnie zaszczyt, że mogę tu przebywać – mówił Dalajlama. I podkreślał: – Kiedykolwiek jadę do Polski, zawsze uczę się waszej silnej determinacji, a także siły woli.

[wyimek]Lechu, byłeś, jesteś i pozostaniesz bohaterem narodowej legendy. Koniec, kropka Donald Tusk premier[/wyimek]

Na sobotniej jubileuszowej konferencji „Solidarność dla przyszłości” przemawiali prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Donald Tusk. – Jesteśmy tu także po to, by Lech Wałęsa nigdy nie był sam. Lechu: byłeś, jesteś i pozostaniesz legendą, wielkim bohaterem naszej narodowej legendy. Koniec, kropka – mówił Tusk. – Jesteśmy tu dziś z panem także dla naszego dobrze pojętego interesu. Bo naród, który zapomina o swoich bohaterach i mitach, traci nieuchronnie tożsamość – podkreślał. Obsypany komplementami Wałęsa nie krył wzruszenia i po słowach premiera ręką ocierał łzy. Chusteczkę podał mu siedzący obok Dalajlama.

– Lechu Wałęso, jest pan symbolem Polski, Europy i całego świata, który wierzy w wolność i odrzuca wszelkie dyktatury – podkreślał prezydent Sarkozy. Dodawał, że dzięki uruchomieniu wielkiego ruchu przestała istnieć „żelazna kurtyna, kurtyna wstydu”, bo tym było podzielenie Europejczyków na cieszących się wolnością i tych, którzy siedzieli w więzieniach. Sarkozy po wystąpieniu zgodnie z zapowiedziami spotkał się z Dalajlamą. Zasługi Wałęsy i „Solidarności” wymieniał też szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Rocznicowe obchody zakończyła msza święta, którą odprawił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. – Pokojowa Nagroda Nobla, panie prezydencie, stała się w wymiarze świata takim jaśniejącym znakiem zwycięstwa – pięknym i mocnym znakiem wrażliwego sumienia Europy i świata – podsumował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

[ramka][srodtytul]Nagrodę w Oslo odebrała żona[/srodtytul]

Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Lechowi Wałęsie w uznaniu dla działalności ruchu społecznego „Solidarność” i jej przewodniczącego na rzecz wolności i demokracji w Polsce. Wałęsa nie mógł osobiście odebrać nagrody, bo nie wydano mu paszportu. Wyróżnienie 10 grudnia 1983 roku odbierali w Oslo żona lidera „S” Danuta Wałęsa z synem Bogdanem, a z ramienia podziemnej „Solidarności” – profesor Bohdan Cywiński, jeden z inicjatorów powstania związku. O decyzji Komitetu Noblowskiego Wałęsę poinformował przez telefon Krzysztof Wyszkowski 5 października 1983 roku. Przyznanie przewodniczącemu „S” nagrody wywołało wściekłość władz PRL i radość Polaków. Reżim uznał tę decyzję za spisek wrogich sił i prowokację. Wałęsa jest jedynym Polakiem, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

[/ramka]

Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne