Jak dowiaduje się „Rz”, SLD chce w najbliższym czasie zgłosić w Sejmie zmiany prawa wyborczego do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o to, by wyeliminować dość absurdalne sytuacje.
Z powodu skomplikowanej ordynacji ucierpiał np. kandydujący z PO w okręgu dolnośląsko-opolskim Stanisław Huskowski. Nie dostał się do europarlamentu, chociaż uzyskał 31 tys. głosów, podczas gdy mandat zdobył startujący z Warszawy Rafał Trzaskowski, który dostał 6 tys. mniej głosów.
Jednak polityków SLD bardziej zelektryzował przypadek Wojciecha Olejniczaka. Mimo że uzyskał w głosowaniu bardzo dobry wynik (prawie 73 tys. głosów), z pierwszych powyborczych symulacji wynikało, iż nie zdobędzie mandatu w Brukseli.
Wszystko przez wyjątkowo skomplikowany system liczenia głosów, który narzuca ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Wiadomo tylko, ile mandatów w europarlamencie ma do obsadzenia Polska (w tych wyborach 50). Ale aż do momentu ostatecznego przeliczenia głosów nie jest jasne, ile przypadnie ich na poszczególne okręgi wyborcze, których jest w kraju 13. Przy czym nie pokrywają się one nawet z podziałem administracyjnym kraju. Liczba mandatów w poszczególnych okręgach zależy m.in. od frekwencji.
– Zależy nam, by jak najszybciej wyeliminować takie sytuacje jak ta z Olejniczakiem i wprowadzić do ordynacji zmiany, które ją radykalnie uproszczą – mówi „Rz” Grzegorz Napieralski.