Rywal opozycjonistki, prawniczki o liberalno-lewicowych poglądach, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič (kandydat rządzącej partii Smer) zdobył w pierwszej turze ponad dwa razy mniej głosów (ona 40,6 proc., on 18.7 proc).
Korzystając z urlopu, który wziął w Brukseli, starał się przeciągnąć na swoją stronę wyborców kandydatów nacjonalistycznych, którzy w pierwszej turze zdobyli jedna czwarta głosów. Ale sondaże nie pozostawiały mu wiele nadziei. Według badań na zlecenie czołowej internetowej gazety Dennik N nawet wśród elektoratu skrajnego nacjonalisty Mariana Kotleby (10,4 proc. w pierwszej turze) Čaputová miała więcej zwolenników niż Šefčovič.
INNI KONSERWATYŚCI
Mimo bardzo liberalnych poglądów Čaputova, zwolenniczka legalizacji związków jednej płci, może liczyć na spore poparcie konserwatystów i aktywistów katolickich, dla których największym przeciwnikiem jest Smer. Ich zdaniem wytworzył na Słowacji system powiązań między władzą, biznesmenami i światem przestępczym.
Podziały na Słowacji różnią się od tych w starych państwach Unii Europejskiej. Utwierdziły się po wstrząsie, które rok temu wywołało zabójstwo dziennikarza Jána Kuciaka, który pisał o korupcji i mafii.