Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.04.2015 07:56 Publikacja: 09.04.2015 00:01
Ryszard Petru
Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski
"Rzeczpospolita": Czego brakuje specjaliście od ekonomii w kończącej się kadencji Bronisława Komorowskiego?
Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich: Prezydenturę oceniam bardzo pozytywnie. Choćby obecnie gorący temat SKOK – wciągnięcie przez prezydenta SKOK pod nadzór bankowy stało się dla ich klientów zbawienne, dzięki temu ochronili swe depozyty. Z innych działań: projekty ustaw zakładające rozstrzyganie niepewności na korzyść podatnika czy o uldze inwestycyjnej uważam za wyjątkowo korzystne i ważne dla gospodarki.
Prezydentura bez uwag?
Zwróciłbym uwagę wyłącznie na zmiany w otwartych funduszach emerytalnych – w moim przekonaniu byłoby lepiej, gdyby ustawa o OFE zabierająca nam 150 mld zł oszczędności została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego przed podpisaniem.
Uchwalenie prezydenckiego projektu nowelizacji ordynacji podatkowej stoi pod znakiem zapytania. Kością niezgody jest zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.
Nie rozumiem oporu rządu i Ministerstwa Finansów w tej kwestii. Sugerowanie, że wszystko to znajdzie się w nowej ordynacji podatkowej w... 2017 r., jest niepoważne. Zastanawiam się, czy w sprawach prawa podatkowego pies macha ogonem czy ogon psem. Czas przełamać omnipotencję władzy w zakresie systemu podatkowego, który w obecnym wykonaniu utrudnia życie polskim małym i średnim firmom. Sygnałem takiego przełomu byłoby właśnie przyjęcie propozycji prezydenta.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Miejsce spotkania to był mój błąd. Natomiast chcę bronić swojego prawa do tego, żeby rozmawiać również z opozycj...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ponad połowa Polaków jest zdania, że spotkanie Szymona Hołowni z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim sprawiło, iż...
– Problem Szymona Hołowni polega na tym, że zdecydował się być twardym zbyt późno i zachował się wyjątkowo niezr...
Na wniosek Szymona Hołowni rekonstrukcja rządu została przesunięta na 22 lipca - przekazał wicemarszałek Sejmu W...
– Deregulacja, deregulacja, deregulacja – to dziś słychać wszędzie – przekonywał dr Mariusz Filipek w rozmowie z...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas