Reklama
Rozwiń

Przeciwnicy CETA wciąż walczą

Podpisanie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą podczas szczytu w Brukseli nie podcina skrzydeł jej oponentom.

Aktualizacja: 30.10.2016 19:12 Publikacja: 30.10.2016 18:45

Przeciwnicy CETA wciąż walczą

Foto: AFP

Przeciwnicy porozumienia mają nadzieję, że jeśli nie uda się powstrzymać jej wejścia w życie, to jest szansa na zmianę niektórych zapisów. Aby umowa zaczęła działać, musi zostać ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Porozumienie może zostać zablokowane na szczeblach krajowych. Bogumił Kolmasiak z organizacji Akcja Demokracja zapowiada, że w Polsce w tej sprawie możliwy jest wspólny front wraz z Kukiz'15, PSL i pozaparlamentarną lewicą. – W Holandii ma być referendum w tej sprawie, w niektórych krajach jest wymagana dodatkowa akceptacja przez parlamenty regionalne, a więc kolejny moment, na którym CETA może się potknąć – mówi „Rzeczpospolitej" Bogumił Kolmasiak. Zwolennikami CETA w Polsce są PiS, PO i Nowoczesna. Przeciwnicy umowy największe nadzieje pokładają w Parlamencie Europejskim, a nie w Sejmie. Zdaniem Kolmasiaka w PE przeciw porozumieniu UE–Kanada opowiedzą się wszyscy eurodeputowani SLD i PSL, ale kluczowy może okazać się nacisk na polityków Platformy, gdyż Klub PiS jest niewielki. To jednak bardziej odległa przyszłość.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Rośnie napięcie przed kolejnym spotkaniem liderów
Polityka
Wracają kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu
Polityka
Nowy szef BBN wybrany. Prezydent elekt Karol Nawrocki ujawnił nazwisko
Polityka
Łoboda: Wybory pokazały, że ludzie są zmęczeni tarciami i kłótniami w koalicji
Polityka
Granica w politycznym ogniu. To już start kampanii do Sejmu w 2027 roku