PO: Kto wejdzie w skład gabinetu cieni?

Dzień po rocznicy zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło Platforma Obywatelska ogłosi skład swojego gabinetu cieni.

Aktualizacja: 15.11.2016 05:24 Publikacja: 14.11.2016 18:49

PO: Kto wejdzie w skład gabinetu cieni?

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Okazją będzie posiedzenie Rady Krajowej partii, która rozpocznie obrady w samo południe. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita" obsada poszczególnych resortów ma być podwójna: w alternatywnym rządzie pod wodzą Grzegorza Schetyny każdy minister będzie miał zastępcę w randze sekretarza stanu, a w jego składzie mają się pojawić oprócz znanych polityków nowe twarze. Ministrowie będą mieć za zadanie pilnowanie swoich realnie rządzących odpowiedników, ale także kreowanie wizerunku PO i przygotowywanie partii do wyborów pod kątem obietnic i świeżych pomysłów, mogących uwieść elektorat.

Zasady tworzenia opozycyjnego rządu są przejrzyste: ministrami zostaną tylko obecni posłowie i senatorowie. Nie ma w nim miejsca dla eurodeputowanych, a teki nie otrzymają także ci, którzy pełnymi ministrami byli w poprzedniej kadencji. Wyjątek to Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak, którzy nie dostaną pod opiekę żadnego konkretnego resortu, a będą wicepremierami.

Prace nad stworzeniem gabinetu cieni przeciągały się. Lider Platformy obiecywał, że ogłosi jego skład 1 października, później zapowiadano, że w końcu miesiąca. Tymczasem dopiero we wtorek i środę mają się odbyć końcowe konsultacje personalne i zostaną złożone konkretne propozycje.

Nie wszyscy kandydaci typowani przez media doczekali się nawet „rozmów kwalifikacyjnych" ze Schetyną. M.in. wymieniany jako kandydat na szefa resortu rybołóstwa Sławomir Nitras raczej nie otrzyma „cienia ministerialnej teki": – Nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał – mówi „Rzeczpospolitej".

Zresztą mało kto może być zupełnie pewien stanowiska. – Do tej pory odbywały się rozmowy ogólne – tłumaczy „Rz" jeden z polityków Platofrmy, który ma się znaleźć wśród „cieni" - dyskutowaliśmy na razie o tym, jak to grono ma funkcjonować, po co są zastępcy. Całą listę ustala jednak najbliższe otoczenie Grzegorza, pewnie dlatego nikt konkretnie jeszcze ze mną nie rozmawiał. Rada Krajowa to odpowiedni moment na taką prezentację, wszyscy będą w Warszawie z uwagi na posiedzenie Sejmu – mówi.

W połowie października „Gazeta Wyborcza" typowała skład gabinetu, a wiele tych ustaleń udało nam się potwierdzić. Zgodnie z tymi prognozami można spodziewać się kilku „debiutów", takich jak objęcie resortu edukacji przez posłankę Elżbietę Gapińską, a rolnictwa przez posłankę Dorotę Niedzielę, lekarza weterynarii. Są też ministerialne „pewniaki", takie jak Rafał Trzaskowski w MSZ czy Krzysztof Brejza w Ministerstwie Sprawiedliwości. Szefem MSW miałby zostać Borys Budka.

Sławomir Naumann, szef Klubu Parlamentarnego PO, zwraca uwagę na plany powołania dwóch nowych ministerstw: ds. osób niepełnosprawnych i ds. refromy samorządów. - Będzie też wielu ekspertów, pracujących w róznych ciałach doradczych, ale nie w samym rządzie, który ma być polityczny – wyjaśnia.

To już będzie już drugi gabinet cieni Platformy. Pierwszy powstał w 2006 roku, a szefował mu Jan Maria Rokita, który nigdy jednak nie doczekał się funkcji premiera w realnej polityce.

Polityka
Sondaż partyjny. Podział mandatów kończy rządy Donalda Tuska. Trzecia Droga na progu
Polityka
Sławomir Mentzen informuje o groźbach, jakie otrzymuje. Grozić mają Ukraińcy
Polityka
Zbrodnia na UW: Donald Tusk wnioskuje o odznaczenie dla interweniującego strażnika
Polityka
Tajemnicze konta wydały na reklamy kandydatów więcej niż oficjalne komitety. NASK ostrzega przed prowokacją
Polityka
Jarosław Kaczyński: Nawrocki realnie miał jedno mieszkanie