Korupcyjna fala w policji. Ale nie w drogówce

Korupcja, ale i sprzedaż tajemnic, a nawet kierowanie gangiem – takich przestępstw dopuszczali się funkcjonariusze.

Publikacja: 16.05.2023 03:00

Problemem policji jest korupcja i płatna protekcja. Skala korupcyjnych zarzutów wzrosła o ponad jedn

Problemem policji jest korupcja i płatna protekcja. Skala korupcyjnych zarzutów wzrosła o ponad jedną piątą w ubiegłym roku

Foto: AdobeStock

Korupcja w policji jest problemem – w ubiegłym roku dotyczyło jej trzy czwarte spośród wszystkich przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy, a rok wcześniej połowy – wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji, które już ćwierć wieku ściga tych, którzy splamili mundur.

W ubiegłym roku w całym kraju 251 policjantów usłyszało 1563 zarzuty popełnienia przestępstw – to o 67 funkcjonariuszy mniej niż w 2021 r., z kolei liczba zarzutów spadła o 89.

Czytaj więcej

Przerzut ludzi nabrał rozmachu. Organizatorzy i kurierzy są gotowi na wszystko

Prym wiedzie stołeczna policja z 45 mundurowymi (wzrost o 33) o statusie podejrzanych, a ich grono rośnie od trzech lat – to jednak największy i najtrudniejszy garnizon. Kolejne jest województwo śląskie, gdzie jednak wyraźnie ubyło osób z zarzutami (do 28, rok wcześniej – 47), podobnie – w województwie wielkopolskim i dolnośląskim.

Nastawieni na korzyści

Niepokojące jest jednak to, że funkcjonariusze najczęściej popełniają przestępstwa „przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządowych”, za czym kryje się głównie korupcja: żądanie i przyjmowanie łapówek, płatna protekcja oraz zagrożone karą do dziesięciu lat więzienia nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści. Przy ogólnym spadku policyjnych przestępstw skala korupcyjnych zarzutów wzrosła o ponad jedną piątą – z 953 w 2021 r. do 1171 w ubiegłym. A jeszcze w 2020 r. ta kategoria objęła tylko 317 czynów, a w 2019 r. zaledwie 245.

Korupcji dotyczy więc obecnie już niemal 75 proc. ze wszystkich przestępstw popełnianych przez policjantów, w 2021 r. – 57 proc.

Do policji trafia dziś wielu ludzi przypadkowych, którym obcy jest etos służby

Co może zaskakiwać, łapownictwo na drogach odeszło do przeszłości, tu sprzedajnych funkcjonariuszy jest śladowy odsetek – BSWP wykryło 21 policjantów z 46 zarzutami (rok wcześniej 18 z 27 zarzutami). To oznacza, że wśród wszystkich z zarzutami policjantów z drogówki było tylko 8 proc. i „skonsumowali” niecałe 4 proc. ogółu zarzutów korupcyjnych. A jeśli brali łapówki, to najczęściej za „odstąpienie od czynności służbowych lub za zmianę kwalifikacji wykroczenia, poświadczanie nieprawdy w dokumentacji, współdziałanie w celu wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych” – podaje raport Biura.

Według ekspertów łapówki w drogówce najskuteczniej ucięły wszechobecne kamerki w samochodach i bezgotówkowy system opłacania mandatów.

– Patrol nigdy nie wie, czy kierowca nie nagrywa interwencji, a filmik może wrzucić do internetu i ten czynnik działa odstraszająco. Korupcji drogowej jest mniej także dlatego, że wewnętrzne służby policji stosują prowokację. Poza tym przekroczenia prędkości czy inne wykroczenia wyłapują głównie fotoradary – mówi prof. Antoni Kamiński z PAN.

Czego więc dotyczyły łapówki? Np. sprzedaży danych z policyjnych baz, czyli ujawniania materiałów i informacji stanowiących tajemnicę służbową – detektywom, firmom od autoholowania, pośrednikom ubezpieczeniowym, czy celowe ostrzeganie środowiska przestępczego przed planowanymi działaniami Policji – wskazuje BSWP.

W ubiegłym roku 35 policjantów dostało zarzuty za ujawnienie informacji – o dziesięciu mniej niż rok wcześniej, ale zarzutów było o kilkadziesiąt więcej, łącznie 1006. To jednak efekt jednego ze śledztw, w którym było aż 829 czynów (za wynoszenie danych z bazy). – Zależy nam na tym, żeby nasze bazy były hermetyczne, skuteczniejsi jesteśmy m.in. wobec tych, którzy mogą wykorzystywać tajemnice służbowe, gdyż na takie zachowania nie może być przyzwolenia – komentuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Na czele gangu

15 policjantów – o trzech mniej niż rok wcześniej – brało udział w przestępczości narkotykowej (dostali 25 zarzutów, rok wcześniej 48). Tu ciężar gatunkowy spraw był porażający.

21  policjantów

z drogówki w ubiegłym roku dostało łącznie 46 zarzutów

Jeden z funkcjonariuszy miał kierować gangiem (drugi w nim działać) trudniącym się nielegalnym obrotem lekami, fałszowaniem recept, ich realizowaniem poprzez „przychylne” apteki. Medykamenty (w tym nawet niedopuszczone do obrotu w kraju) sprzedawano na czarnym rynku. Grupa miała pozyskać 730 kg leków o czarnorynkowej wartości 2,6 mln zł.

Policjant działał również w zorganizowanej grupie, która wytwarzała środki psychotropowe, handlował nimi i dopalaczami. W tej sprawie rozbito dwa laboratoria do produkcji tych środków i przejęto 12,5 kg mefedronu. Z kolei inny funkcjonariusz miał również należeć do gangu akcyzowego, który sprowadzał tytoń z Bułgarii do Niemiec i przemycał do polskich nielegalnych krajalni i fabryk.

Przemoc na służbie wychodzi rzadko – 17 funkcjonariuszom (o 11 mniej niż w 2021 r.) zarzucono 34 przestępstwa.

Dlaczego mimo podwyżek, nagród i niewielu dodatków niektórych kusi łatwy zysk?

– Mści się fatalny system doboru i obniżenie wymogów, także spowodowane covidem. Do policji trafia wielu ludzi przypadkowych, którym obcy jest etos służby. Tacy przynoszą wstyd całej formacji – mówi nam policjant z Warszawy.

– Z roku na rok BSWP jest skuteczniejsze, od ponad dwóch lat to samodzielna jednostka podległa bezpośrednio komendantowi głównemu policji. Z jednej strony skutecznie ujawnia i zbiera dowody wobec tych, którzy się sprzeniewierzyli policyjnej przysiędze, by oczyszczać z nich nasze szeregi. Z drugiej strony broni niewinnych, pomawianych funkcjonariuszy – mówi Mariusz Ciarka.

Korupcja w policji jest problemem – w ubiegłym roku dotyczyło jej trzy czwarte spośród wszystkich przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy, a rok wcześniej połowy – wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji, które już ćwierć wieku ściga tych, którzy splamili mundur.

W ubiegłym roku w całym kraju 251 policjantów usłyszało 1563 zarzuty popełnienia przestępstw – to o 67 funkcjonariuszy mniej niż w 2021 r., z kolei liczba zarzutów spadła o 89.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Policja
Gminna siłownia w Narewce na Podlasiu nie dla policjantów strzegących granic
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Policja
Służby udoskonalają swoje metody działania. DNA od cudzoziemca po nowemu
Policja
Rząd nie widzi potrzeby tworzenia nowego nadzoru nad policją
Policja
Pomyłka czy sabotaż? Jak to było z odpaleniem granatnika przez Szymczyka
Policja
W całej Polsce zabrzmią syreny. Policjanci oddadzą hołd Mateuszowi Sitce