Dostawy ciągłe towarów a VAT: organy uznają uproszczenie rozliczeń za niezgodne z przepisami

Zdaniem fiskusa, obowiązek podatkowy dla stałych dostaw towarów w umownie ustalonych z kontrahentem okresach rozliczeniowych powstaje dla każdej odrębnej transakcji. Inne stanowisko prezentują zasadniczo sądy administracyjne.

Publikacja: 11.04.2018 05:40

Dostawy ciągłe towarów a VAT: organy uznają uproszczenie rozliczeń za niezgodne z przepisami

Foto: 123RF

Zagadnienie dostaw ciągłych towarów oraz związanych z nimi obowiązków wynikających z przepisów ustawy o VAT zostało poruszone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 lutego 2018 r. (0112-KDIL1-3.4012.609.2017.3.PR).

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik, będący spółką dostarczającą określone prefabrykaty dla branży motoryzacyjnej wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dostarcza towary stałym kontrahentom, dokonującym zamówień kilka razy w miesiącu. Dotąd spółka rozliczała każdą z dostaw indywidualnie, co wiązało się z wystawianiem odrębnej faktury dla każdej dostawy oraz – w przypadkach rozliczeń z w walucie obcej – każdorazowym przeliczeniu podstawy opodatkowania na złote zgodnie z obowiązującymi zasadami, a więc z zastosowaniem średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień dostawy towarów. Dla uproszczenia systemu rozliczeń jeden z kontrahentów spółki zwrócił się z prośbą o zmianę dotychczasowej umowy i ustalenie okresów rozliczeniowych, po upływie których byłaby wystawiana tylko jedna faktura za wszystkie dostawy zrealizowane w danym okresie. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy zaproponowane rozwiązanie byłoby prawidłowe.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt