W miniony piątek, 21 grudnia 2007 r., Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) za pośrednictwem urzędów skarbowych. To wynik doniesień prasowych i apeli rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy nierzadko sami zbierają fundusze na leczenie i rehabilitację swoich pociech.
Od 1 stycznia 2007 r. to urzędy skarbowe mają wysyłać na konto wskazanego adresata 1 proc. należnego podatku, a nie sami podatnicy. Jak twierdzi ministerstwo, zmiana zasad wpłat z tytułu 1 proc. nie oznacza, że darczyńcy zostali pozbawieni prawa do swobodnego nimi dysponowania. „Nadal to podatnik decyduje o tym, czy chce wspomóc cele statutowe OPP, której organizacji i jaką kwotą”. Innego zdania byli natomiast rodzice chorych dzieci. Twierdzili, że fiskus będzie przesyłał 1 proc. na wskazaną organizację pożytku publicznego. Nie ma natomiast umocowania prawnego, aby adresować te środki na konkretną osobę mającą subkonto w fundacji i na której leczenie najbliżsi zbierają pieniądze.
Mimo że z tego powodu nie zmienią się formularze PIT, to i tak znajdzie się na nich miejsce, by zaznaczyć, do kogo konkretnie adresujemy 1 proc. podatku. Jak bowiem poinformowało ministerstwo, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu może podać dodatkową informację, która w jego ocenie ma wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Będzie ją mógł zamieścić w rubryce „inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. należnego podatku.
W formularzu PIT-28 będzie to poz. 135, w PIT-36 poz. 311, w PIT-36L poz. 107, w PIT-37 poz. 123 i w PIT-38 poz. 59. Ten istotny dla wielu problem został więc rozwiązany.
Według zapewnień Ministerstwa Finansów informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.