Dotyczy to tych, którzy rozliczają się według skali i wypełniają PIT-36 lub PIT-37, a także ryczałtowców (którzy składali już zeznanie do końca stycznia). Ulga nie przysługuje natomiast przedsiębiorcom płacącym podatek liniowy.
Odliczenie wykazujemy w załączniku PIT/O. Musimy tam też podać dokładne dane obdarowanej organizacji. Niestety, jest tam miejsce tylko na dwie. Osoba, która pomaga wielu organizacjom (np. wpłaca pieniądze na fundacje, które w prasie apelują o pomoc dla chorych), będzie więc musiała wypełnić kilka załączników PIT/O.
Darowizny sumujemy z innymi odliczeniami (część B załącznika PIT/O) i przenosimy do zeznania rocznego.
Oczywiście przed pomniejszeniem dochodu musimy sprawdzić, czy ulga nam w ogóle przysługuje. Warunków jest kilka. Przede wszystkim ważny jest cel darowizny. Tu mamy kilka możliwości. Odliczyć można darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i krwiodawstwa. O tym mówi ustawa o PIT. Ale oprócz niej prawo do ulgi na darowizny dają ustawy kościelne. Na nich można skorzystać najbardziej, nie dotyczą ich bowiem limity (o darowiznach na Kościół więcej jutro w „Rz”). Pozostałe możemy odliczyć tylko do wysokości 6 proc. dochodu. Jeśli więc mamy za zeszły rok 50 000 zł dochodu, możemy go pomniejszyć o darowiznę w wysokości 3000 zł (50 000 x 6 proc.).
Jeśli przekazujemy darowiznę na fundację, musimy sprawdzić, czy realizuje ona cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Są one bardzo różne – od działalności charytatywnej poprzez pielęgnowanie polskości do upowszechniania sportu. Ustawa ta mówi też, jakie organizacje mogą te cele realizować. Są to m.in. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, np. fundacje i stowarzyszenia. Uwaga, aby skorzystać z tej ulgi (pomniejszenie dochodu), obdarowany nie musi mieć formalnego statusu organizacji pożytku publicznego. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 kwietnia 2004 r. (PB3/8214-108/WK/04).