Warunkiem korzystania z tego zwolnienia jest złożenie przez stypendystę oświadczenia na PIT-2C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów objętych podatkiem, oprócz renty rodzinnej i dochodów opodatkowanych ryczałtowo, np. odsetek od oszczędności, z gry na giełdzie, sprzedaży nieruchomości.
Wszystkie inne stypendia fundowane, np. przez firmy czy osoby prywatne, są obciążone podatkiem.
Wolna od podatku jest wartość świadczeń przysługujących od uczelni studentom skierowanym na praktyki zawodowe. Chodzi o koszty wyżywienia i zakwaterowania studentów odbywających praktykę poza miejscem zamieszkania, przejazdów, ubezpieczenia.
Zwolnienie to jest limitowane. Obejmuje świadczenia o wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł. W praktyce uczelnie mieszczą się w tym limicie i studenci żadnych rozliczeń z fiskusem z tytułu takich świadczeń nie mają. Jeśli jednak student dostałby od firmy, w której odbywa praktykę, jakieś dodatkowe wynagrodzenie, to będzie ono co do zasady obciążone podatkiem. Jeśli jest on w takiej firmie zatrudniony, świadczenia od uczelni w związku z odbywaną praktyką nie przysługują.
Student czy uczeń nie składa zeznania, jeśli oprócz wskazanych wyżej zwolnionych z podatku dochodów związanych z pobieraniem nauki uzyskał inne, ale także zwolnione z podatku lub opodatkowane ryczałtowo. Tych bowiem nie łączy się z wykazywanymi w zeznaniach. Ich lista jest bardzo długa. Są to m.in. dochody z gry na giełdzie, rozliczane osobno w zeznaniu na PIT-38, dochody ze sprzedaży nieruchomości, z odsetek od oszczędności, z obligacji.
Długa jest także lista dochodów zwolnionych z podatku. Obejmuje ona m.in. wygrane w konkursach organizowanych przez środki masowego przekazu, w konkursach z dziedziny nauki, kultury, dziennikarstwa itd., jeśli ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł, świadczenia z pomocy społecznej, nagrody i wygrane otrzymywane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach.