Jak rozliczyć dochody z giełdy

Czy w zeznaniu PIT-38 za 2007 r. trzeba rozliczyć otrzymaną dywidendę, czy można odliczyć ulgę na dzieci lub wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1 proc. podatku, jakie koszty można uwzględnić podczas obliczania dochodów z giełdy? Na pytania czytelników odpowiadała Anna Misiak, doradca ds. PIT i ZUS w kancelarii MDDP

Aktualizacja: 31.03.2008 07:34 Publikacja: 31.03.2008 04:34

W 2007 r. spółka, której akcje posiadałem, wypłaciła mi dywidendę. Czy muszę ją rozliczać w zeznaniu?

Nie

Jest ona opodatkowana 19-proc. zryczałtowanym podatkiem i nie należy już jej wykazywać w deklaracji rocznej.

W 2007 r. miałem dochody ze sprzedaży akcji. Czy w PIT-38 mogę podwyższyć koszty o opłatę za udział w kursie „Podstawy inwestowania na giełdzie”?

Urzędy skarbowe zwykle potwierdzają możliwość zaliczania tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przecież wątpliwości, że są one związane z dochodami kapitałowymi.

Czy wydatki na zakup opcji, które wygasły, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Tak

Z art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy o PIT wynika, że wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych nie są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do momentu:

>ich odpłatnego zbycia

>realizacji praw wynikających z tych instrumentów

>rezygnacji ze zrealizowania tych praw.

Skoro inwestor pozwala na wygaśnięcie opcji, to znaczy, że rezygnuje z praw wynikających z tych papierów wartościowych. Może więc np. zaliczyć wydatki na ich nabycie do kosztów na mocy tego przepisu.

W 2002 r. kupiłem akcje na podstawie oferty publicznej. Teraz zamierzam je sprzedać. Czy muszę zapłacić podatek?

Nie

Ustawodawca zdecydował, że osoby, które kupiły papiery wartościowe przed 1 stycznia 2004 r. dopuszczone do obrotu publicznego, będą mogły je sprzedać bez podatku bez względu na termin, kiedy to zrobią. W tym celu muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki. Ze zwolnienia tego mogą skorzystać tylko osoby, które nabyły papiery:

>na podstawie publicznej oferty lub

>na giełdzie papierów wartościowych albo

>w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym lub też

>na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (DzU nr 118, poz. 754 ze zm.).

Uzyskuję zbyt niskie dochody z pracy, aby w pełni wykorzystać ulgę na dzieci. Czy część limitu mogę odliczyć od podatku wynikającego z formularza PIT-38?

Nie

Ustawa o PIT nie pozwala, aby w PIT-38 podatek wynikający z zeznania obniżać o ulgi i zwolnienia.

Czy w zeznaniu PIT-38 mogę przekazać 1 proc. podatku innej fundacji niż ta, którą wybrałem w deklaracji PIT-37?

Tak

Podatnicy składający kilka zeznań podatkowych mogą w każdym z nich wskazać inną organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. podatku.

Na początku ubiegłego roku sprzedałem część posiadanych akcji ze znacznym zyskiem (20 tys. zł). Za uzyskane pieniądze kupiłem inne akcje, które straciły na wartości ponad 40 tys. zł. Nie jest to jednak strata, którą mogę rozliczyć (akcji tych do dziś nie sprzedałem). Uważam jednak, że podatek z PIT-38 jest niewspółmierny do moich dochodów. Czy mogę wystąpić o jego umorzenie lub rozłożenie na raty?

Ordynacja podatkowa pozwala podatnikowi na wystąpienie z wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jego zapłaty na raty. Z prośbą o umorzenie można wystąpić dopiero po tym, gdy upłynie termin płatności i zobowiązanie stanie się zaległością podatkową. Urząd skarbowy może pozytywnie rozpatrzyć wniosek, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. W praktyce jednak takie decyzje zapadają stosunkowo rzadko.

W 2007 r. spółka, której akcje posiadałem, wypłaciła mi dywidendę. Czy muszę ją rozliczać w zeznaniu?

Nie

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem