Córka się rozwodzi. Sprawa toczy się już trzy lata, a sąd do czasu ostatecznego orzeczenia ustalił, że dwójka dzieci będzie przy matce. Córka otrzymywała też alimenty na dzieci zasądzone przez sąd. Czy musi je wykazywać w zeznaniu rocznym i czy może odliczyć po 1145 zł ulgi na każde dziecko?
Pod warunkiem że spełnia wymagania ustawowe, czyli wychowywane przez nią dzieci mieszkają razem z nią. Jeśli zaś chodzi o alimenty, jakie otrzymuje od męża, to nie ma oczywiście obowiązku wykazywania ich w zeznaniu podatkowym na składanym formularzu PIT, ponieważ alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, nie ma limitu wieku.
Ze spółdzielni mieszkaniowej otrzymałem PIT-8C, w którym spółdzielnia w części D wykazała wypłacone mi odsetki od wkładu budowlanego, które były liczone jak od lokat bankowych. Umowa dopuszczała bowiem zwrot wkładu razem z odsetkami, na wypadek gdyby spółdzielnia nie wywiązała się w terminie z umowy. I z tej możliwości skorzystałem. Teraz jednak nie wiem, jak to rozliczyć – czy złożyć PIT-37 razem z PIT-38 czy tylko sam PIT-36?
Bezpieczniej będzie złożyć PIT-36, wykazując uzyskany przychód w innych źródłach. Mimo że odsetki były liczone tak jak oprocentowanie lokat bankowych, to raczej nie może pan otrzymanej kwoty traktować jak zysków kapitałowych, lecz jedynie jako karę zapłaconą przez jedną ze stron za niewywiązanie się z niej.
W sierpniu 2007 r. brat skończył 25 lat. Studia zakończył jednak dopiero w październiku. Wtedy też się ożenił. Czy rodzice mogą skorzystać z ulgi na dzieci?