Córka ma 24 lata i jest studentką przebywającą na urlopie dziekańskim. Czy mogę skorzystać z ulgi na dzieci?
Tak
Oczywiście, jeżeli są spełnione pozostałe kryteria. Przede wszystkim należy pamiętać, że pełnoletnie dziecko nie może uzyskiwać dochodów, z wyjątkiem wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2007 r. to kwota 3015 zł).
Córka jest 20-letnią studentką. W czasie wakacji pracowała przez dwa miesiące na podstawie umowy o pracę. Jej przychody brutto nieznacznie przekroczyły 3600 zł (tak wynika z informacji PIT-11 przesłanej przez pracodawcę). Po uwzględnieniu składek na ubezpieczenia społeczne nie musi jednak płacić podatku. Czy mogę odliczyć ulgę na dzieci?
Zasadą jest, że rodzice nie tracą odliczenia, jeśli dzieci uzyskają dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Sformułowanie to jest nieprecyzyjne i może wprowadzać podatników w błąd. To dlatego, że – z jednej strony – ustawodawca posługuje się ściśle zdefiniowanym w ustawie o PIT pojęciem dochodu, z drugiej zaś – mówi o obowiązku zapłaty podatku. Interpretując ten przepis ściśle, należałoby jednak brać pod uwagę dochód, czyli przychody pomniejszone jedynie o koszty ich uzyskania obliczone zgodnie z ustawą o PIT. Jeśli ta kwota jest wyższa niż 3015 zł, to urząd skarbowy raczej zakwestionuje możliwość skorzystania przez rodziców z ulgi na dziecko. Choć oczywiście można próbować bronić interpretacji, że skoro dziecko nie ma obowiązku zapłaty podatku, to kryteria do skorzystania z ulgi są spełnione. Może to być jednak trudne, ponieważ sądy administracyjne wielokrotnie podkreślały w swoich orzeczeniach, że przepisy ustanawiające ulgi należy interpretować ściśle. Są one bowiem wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania.