Każdy popełniony błąd w postaci złożenia niekompletnego wniosku czy nieprzekonujące dla urzędnika tłumaczenie, po co o ten wniosek zabiegamy, może przekreślić nasze szanse na otrzymanie zaświadczenia. Urząd skarbowy będzie mógł odmówić jego wydania albo wręcz pozostawić nasz wniosek bez rozpatrzenia.
[srodtytul]Liczy się wniosek[/srodtytul]
Kwestie związane z wydawaniem zaświadczeń przez urzędy skarbowe reguluje ordynacja podatkowa, a dokładnie przepisy od art. 306a do art. 306n [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885](DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link]. To zgodnie z nimi urząd skarbowy wydaje zaświadczenie, jeżeli potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga od niego przepis prawa lub też osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. W tym drugim przypadku urząd ma obowiązek wydać zaświadczenie, jeżeli w grę wchodzi potwierdzenie informacji znajdujących się w prowadzonych przez ten urząd rejestrach, ewidencji lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Tak stanowi art. 306b § 1 ordynacji.
W przeciwieństwie do wzorów zaświadczeń, które zostały określone przez ministra finansów w specjalnych rozporządzeniach ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178910]DzU z 2005 r. nr 165, poz. 1374 ze zm.[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185421]DzU z 2007 r. nr 72, poz. 482[/link]), [b]nie ma jednego wzoru formularzy wniosków, jakie obowiązywałyby dla każdego rodzaju zaświadczenia w całym kraju. Dlatego każdy podatnik może taki wniosek sporządzić sam. [/b]Ważne jest tylko, aby zawierał najważniejsze dane, które fiskusowi pozwolą zidentyfikować wnioskodawcę (imię i nazwisko oraz NIP), oraz niezbędne informacje.
Jak wspomnieliśmy, z żądaniem o wydanie zaświadczenia może zwrócić się osoba, która ma interes prawny w jego uzyskaniu. I tu może się pojawić problem. Żaden przepis ordynacji nie wyjaśnia bowiem, co należy rozumieć pod tym pojęciem. A skoro tak, to wydanie zaświadczenia zależy od uznania urzędnika, który może lub nie zgodzić się z argumentami zaprezentowanymi we wniosku. Dlatego tak ważne jest prawidłowe jego przygotowanie.