Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawą o PIT[/link] od dochodu można odliczyć kwotę darowizny. Obowiązuje jednak limit: nie może to być więcej niż 6 proc. naszego dochodu. Z preferencji skorzystać mogą te osoby, które przekazały pieniądze na cele wymienione w art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F5B525140B45D82933B8403C82A2CC22?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link]. Mogą to być np. pomoc społeczna, nauka i edukacja, promocja zatrudnienia i aktywizacja bezrobotnych, kultura i sztuka. Chodzi o wsparcie działalności społecznie użytecznej prowadzonej przez organizacje pozarządowe, nienależące do sektora finansów publicznych. Odliczyć można też darowizny na cele kultu religijnego, np. dla wybranego kościoła. Wspomóc można też organizacje wspierające krwiodawstwo.

Odpis nie dotyczy jednak pomocy dla osób fizycznych. Jeśli ktoś chce odliczyć wsparcie np. dla uzdolnionych albo chorych dzieci, to musi przekazać pieniądze za pośrednictwem wspierających je fundacji.

Podstawowym warunkiem odliczenia darowizny jest posiadanie dowodu wpłaty. Pieniądze muszą być wpłacone na rachunek bankowy wspomaganej organizacji. Nie bierze się tu pod uwagę przekazanej gotówki. Przepisy nie wymagają co prawda dołączenia takiego dowodu do zeznania podatkowego, ale urzędy skarbowe mogą skontrolować, na jakiej podstawie dokonano odpisu. Darowizny wolno odliczyć osobom prowadzącym działalność i rozliczającym się według skali (PIT-36), zatrudnionym na umowę o pracę (PIT-37) oraz ryczałtowcom (PIT-28). Muszą dołączyć formularz PIT/O.