[b]Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził w interpretacji nr ITPB2/436-187/09/BK, że o zwolnieniu z PCC decyduje status sprzedającego.[/b]
Z pytaniem zwróciła się kobieta, która jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą. Kupuje od osób fizycznych m.in. przedmioty kolekcjonerskie i antyki, których wartość jednostkowa przekracza 1 tys. zł. Pyta, czy przy zakupie tych przedmiotów musi uiścić PCC. Jej zdaniem nie, ponieważ zgodnie z art. 2 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B3D0FDFC75E0956449C5859053C28E45?id=185384]ustawy o PCC[/link] podatku tego nie płacimy, jeśli przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana VAT.
Dyrektor IS nie zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że umowy sprzedaży podlegają PCC, jeśli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe tu wykonywane. Podatkowi temu podlegają również rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została tu dokonana.
O wyłączeniu umowy sprzedaży z PCC decyduje fakt, że przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. Status podatnika VAT musi co do zasady posiadać sprzedający. Nie jest tu istotny status kupującego, gdyż z tytułu zakupu towaru lub usługi nie powstaje u niego obowiązek w podatku od towarów i usług.
Dla wnioskodawczyni, jeżeli żadna ze stron transakcji nie jest podatnikiem VAT, zawarte umowy sprzedaży jako umowy cywilnoprawne nie będą wolne od PCC.