W marcu 2010 r. sąd wydał postanowienie stwierdzające nabycie przez czytelniczkę spadku po bezdzietnej siostrze jej nieżyjącej mamy. Czytelniczka pyta, czy ją również obowiązuje sześciomiesięczny termin zgłoszenia do urzędu skarbowego tego faktu, a także na jakim druku do jakiego urzędu ma je skierować – swego czy spadkodawczyni.
Wspomniany w pytaniu sześciomiesięczny termin do zawiadomienia urzędu skarbowego o nabyciu spadku dotyczy tylko tych spadkobierców, których obejmuje obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Zawiadomienie urzędu w tym terminie (na formularzu SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu rzeczy i praw majątkowych”) jest warunkiem skorzystania z tego zwolnienia. Dotyczy ono jednak tylko: małżonka; dzieci, wnuków, prawnuków (tzw. zstępnych); rodziców, dziadków, pradziadków (tzw. wstępnych); rodzeństwa (także przyrodniego); pasierba, pasierbicy; ojczyma, macochy.
Inni krewni czy powinowaci do tego kręgu nie należą. Dlatego czytelniczka jako spadkobierczyni siostry swojej mamy musi złożyć nie zawiadomienie, ale zeznanie podatkowe po to, żeby się rozliczyć z podatku spadkowego należnego fiskusowi od schedy po cioci. Zeznanie nie będzie potrzebne, jeśli wartość spadku przypadającego na nią nie przekracza 7276 zł.
Spadkobierca ma na złożenie zeznania jeden miesiąc. Termin ten liczy się dla niego od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub daty sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (postanowienie sądu staje się prawomocne – chyba że ktoś wniesie od niego apelację – po upływie trzech tygodni od doręczenia go spadkobiercy występującemu w sprawie bez adwokata czy radcy prawnego albo od ogłoszenia postanowienia, jeśli spadkobierca był obecny przy ogłoszeniu). Zresztą tak samo liczy się początek terminu zawiadomienia dla najbliższych warunkującego całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.
Urząd skarbowy dowiaduje się oficjalnie o spadku, ponieważ sądy mają obowiązek przesyłania do organów skarbowych m.in. postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku i postanowień zmieniających je.