Małżonkowie mogą stracić prawo do wspólnego rozliczenia PIT

Mąż i żona, którzy nie złożyli zeznania rocznego w terminie, czyli do 30 kwietnia, tracą prawo do wspólnego rozliczenia się z fiskusem

Publikacja: 18.09.2010 04:42

Podstawowym warunkiem złożenia wspólnego zeznania podatkowego jest istnienie wspólności majątkowej i

Podstawowym warunkiem złożenia wspólnego zeznania podatkowego jest istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy

Foto: www.sxc.hu

[b]Pod koniec kwietnia moja córeczka zachorowała i z żoną niemal zamieszkaliśmy w szpitalu, zmieniając się przy łóżku dziecka. Nie mieliśmy głowy do składania PIT za 2009 r. W pierwszych dniach maja złożyłem zeznanie, na którym rozliczyliśmy się wspólnie. Gdy do sierpnia nie dostaliśmy spodziewanego zwrotu nadpłaty, postanowiłem skontaktować się z urzędem skarbowym. Zanim to zrobiłem, dostałem wezwanie do urzędu. Tam usłyszałem, że mam złożyć korektę deklaracji. Czy słusznie i czy grożą nam jakieś kary? [/b] – pyta czytelnik.

Postępowanie urzędu skarbowego jest zgodne z postanowieniami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7715376ADA5CA91B0770038EFC0EEABD?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof). Wspólne opodatkowanie dochodów osiągniętych w roku podatkowym przez małżonków jest możliwe po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ust. 2 updof. Wymaga on, aby przez cały rok podatkowy między małżonkami istniała wspólność majątkowa i by para – również przez cały rok podatkowy – pozostawała w związku małżeńskim. Konieczne jest też wypełnienie wniosku, czyli tak naprawdę zaznaczenie odpowiedniego kwadracika w zeznaniu podatkowym i podpisanie składanego zeznania przez oboje małżonków.

[b]Ale uwaga! [/b]Prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem za dany rok można łatwo stracić. I bynajmniej nie dlatego, że jeden z małżonków uzyskiwał dochody opodatkowane 19-procentowym podatkiem liniowym (co przekreśla szanse na wspólne rozliczenie), a małżonkowie zapomnieli o tym w chwili wypełniania zeznania podatkowego.

Wystarczy bowiem, że – jak stanowi art. 6 ust. 10 updof – zeznanie roczne zostanie złożone po terminie wskazanym w art. 45 ust. 1, czyli po 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe. Właśnie tak to zrobił czytelnik. W tej sytuacji faktycznie zarówno mąż, jak i żona muszą rozliczyć się osobno. Dlatego konieczna jest korekta deklaracji uprzednio złożonej przez małżonków.

Nie można też wykluczyć, że w wyniku utraty prawa do preferencyjnego opodatkowania, zamiast odebrać zwrot nadpłaty, małżonkom przyjdzie dopłacić podatek. Wówczas należność należy uregulować razem z odsetkami za zwłokę, naliczonymi od 1 maja 2010 r. do dnia składania korekty.

Razem z nią trzeba złożyć pismo, w którym podatnik wyjaśni powody, dla których jest zmuszony skorygować swoje wcześniejsze rozliczenie. Do tych wyjaśnień warto też dołączyć wszelkie dokumenty, które uprawdopodobnią powody niewywiązania się z obowiązku złożenia PIT w terminie. W tym wypadku np. wypis ze szpitala dziecka.

[wyimek]Czynny żal można złożyć, tylko gdy urząd jeszcze nie wie o błędzie w zeznaniu[/wyimek]

Pozostaje też mieć nadzieję, że urzędnicy podejdą do sprawy ze zrozumieniem. A to niestety nie jest takie oczywiste, ponieważ urząd może ukarać mandatem karnym podatnika za niezłożenie deklaracji w terminie lub wręcz zarzucić mu próbę wyłudzenia podatku (powołując się na [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1F078AD66652ED1340CF39DBFB4AA2FA?id=186065]kodeks karny skarbowy[/link]). Niestety, kiedy urząd już wie, że podatnik – tak jak czytelnik – rozliczył się w sposób nieprawidłowy, nie ma możliwości złożenia czynnego żalu, który pozwoliłby mu uniknąć odpowiedzialności z k.k.s.

Korektę deklaracji wraz z czynnym żalem może natomiast złożyć jeszcze ten małżonek, który nie otrzymał z urzędu wezwania do skorygowania deklaracji. Można więc przyjąć, że dopiero po jego korekcie złożonej wraz z wyjaśnieniami i czynnym żalem urząd dowie się o błędzie.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne