Takie wnioski można wyciągnąć z przepisów ustawy o PIT (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307). Nie oznacza to automatycznie, że takie działanie podatnika nie zakwestionuje ich urząd skarbowy przyjmujący oparte na nich zeznanie podatkowe. Fiskus inaczej interpretuje przepisy, o czym świadczy sądowy spór w jednej z takich spraw. Korzystny dla podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1147/09), chociaż zapadł w grudniu 2009 r. , nie jest jeszcze prawomocny. Oznacza to, że organ podatkowy zaskarżył go do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Co do zasady jeśli podatnik poniesie stratę z określonego źródła przychodu, może o nią pomniejszyć dochód z tego źródła w tym samym roku oraz kolejnych pięciu latach podatkowych. Jeśli rozlicza ją w kolejnych latach, to w ciągu jednego roku nie może odliczyć więcej niż połowy straty.
Dochody z giełdy i z funduszy inwestycyjnych należą do tego samego źródła przychodów – kapitałów pieniężnych.
Każdy fundusz jest opodatkowany oddzielnie od innych funduszy i zysków z giełdy
Zgodnie z art. 30a ust. 5 ustawy o PIT dochodów z udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się jednak o straty z innych funduszy kapitałowych oraz z innych kapitałów pieniężnych. Każdy fundusz jest więc opodatkowany oddzielnie zarówno w stosunku do innych funduszy, jak i do dochodów z giełdy.