Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (sygn. I SA/Ke 321/11) w sprawie dotyczącej rozliczenia podatkowego za 2009 r.
Sąd rozpatrywał skargę małżonków, którym organ podatkowy zakwestionował odliczoną przez nich kwotę ulgi na Internet w złożonym wspólnie zeznaniu PIT.
Zarzuty urzędu skarbowego dotyczyły faktu, iż podatnicy udokumentowali poniesienie wydatków na Internet fakturami VAT oraz potwierdzeniem zapłaty wystawionymi tylko na nazwisko żony. Tymczasem kobieta w rozliczeniu za 2009 pomniejszyła swój dochód o 210,90 zł, a jej mąż 549,10 zł.
Zdaniem fiskusa małżonkowie naruszyli przewidziane w ustawie o PIT warunki korzystania z preferencji. Aby podatnik mógł odliczyć od swojego dochodu wydatki na użytkowanie Internetu, musi je udokumentować fakturą, na której będzie widnieć jego imię i nazwisko jako nabywcy usługi. Brak takiego dokumentu pozbawia go prawa do ulgi internetowej, gdyż nie spełnia warunku ustawowego, o którym mowa w art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT. Dotyczy to osób rozliczających się indywidualnie lub z małżonkiem.
WSA w Kielcach przyznał jednak rację podatnikom. Sąd zwrócił uwagę, że warunkiem skorzystania odpisu jest poniesienie wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu będącym jego miejscem zamieszkania oraz udokumentowanie tego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o VAT.