Fiskus w końcu zmienił stanowisko w sprawie warunków zwolnienia z podatku rodzinnych darowizn. Zgodził się, że są nieopodatkowane, bez względu na to, na jaki rachunek zostały przekazane środki pieniężne. Niewątpliwie uprości to rodzinne transakcje.
Przypomnijmy, że darowizna pieniężna dla najbliższych (m.in. małżonka, dzieci, wnuków, rodziców) jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Jeśli jednak przekracza 9637 zł, musi być zgłoszona do urzędu skarbowego i potwierdzona przelewem.
Przepisy mówią o udokumentowaniu darowizny dowodem przekazania na rachunek bankowy (albo prowadzony przez SKOK) lub przekazem pocztowym. Chodzi o to, aby pieniądze faktycznie wpłacić obdarowanemu i aby można było to wykazać w razie kontroli.
Czy warunki zwolnienia są spełnione, jeśli pieniądze wpłyną na inne konto, np. dewelopera, u którego obdarowany kupuje mieszkanie? Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja nr IPTPB2/4310-2/11-2/KK) początkowo uznała, że nie. Rozpatrywała wniosek kobiety, która zawarła z deweloperem umowę przedwstępną o sprzedaż lokalu. Finansowo wsparła ją matka, szkopuł jednak w tym, że pieniądze przelała od razu na konto sprzedawcy. Nie spodobało się to fiskusowi, który stwierdził, że darowizna została nieprawidłowo udokumentowana.
Korzystne wyroki
Obdarowana zaskarżyła interpretację, powołując się na bogate orzecznictwo. Przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 1952/08), w którym podkreślono, że ustawodawca nie zróżnicował sytuacji obdarowanych w zależności od tego, w jaki sposób zostaną przekazane środki pieniężne. Przepisy mówią, że pieniądze muszą być przelane na rachunek bankowy nabywcy. Nie oznacza to jednak, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego. Darowizna może być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek innego podmiotu, byleby została przekazana na rzecz obdarowanego.