Darowizny i spadki między osobami z tzw. zerowej grupy podatkowej są w całości zwolnione z daniny. Po spełnieniu warunków formalnych dotyczących zgłoszenia i odpowiedniej dokumentacji małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha nie muszą martwić się o podatek.
Przysporzenia majątkowe między osobami z pozostałych trzech grup podatkowych z takiego przywileju nie korzystają. Wyjątkiem są mieszkania, których darowizna i spadek mogą podlegać zwolnieniu. Zgodnie z art. 16 ustawy z 28 lipca 1983 r. (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm.) po nabyciu własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie do podstawy opodatkowania nie wlicza się ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. Po nabyciu części (udziału) nieruchomości ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.
Różne grupy, różny zakres
Ustawodawca zróżnicował warunki i zakres zwolnienia w zależności od tego, do jakiej grupy podatkowej należy podatnik.
W najlepszej sytuacji są osoby z I grupy podatkowej, czyli małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Dla nich zwolnienie jest przewidziane, gdy nabędą mieszkanie zarówno w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, jak i darowizny lub polecenia darczyńcy.
Osoby z II grupy podatkowej skorzystają z preferencji tylko w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego. Chodzi o: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.