Resort odpowiedział na pytanie „Rz", że obecnie analizuje uzasadnienie korzystnej dla podatników uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2012 r. (sygn. II FPS 3/11), dotyczącej tzw. ulgi meldunkowej.
Według MF sąd rozpoznał zagadnienie prawne przedstawione składowi siedmiu sędziów NSA na podstawie art. 187 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
„Uchwały podjęte na podstawie tego przepisu, w wyniku rozpoznania konkretnych pytań prawnych, mają charakter indywidualnie wiążący (tzw. związanie bezpośrednie). Oznacza to, że powyższa uchwała składu siedmiu sędziów NSA wiąże wyłącznie sąd kasacyjny w sprawie, w której przekazał on zagadnienie prawne do rozpoznania temu składowi" – poinformował resort.
Tymczasem Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, podkreśla, że uchwała rozstrzygnęła wątpliwości osób chcących skorzystać z ulgi meldunkowej obowiązującej w latach 2008 – 2009. Przypomina, że NSA, w przeciwieństwie do Ministerstwa Finansów, uznał, że ulga meldunkowa nie dotyczy tylko przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, ale także gruntu, na którym został posadowiony.
– Prezentowane dotychczas stanowisko ministra finansów oznaczało dla wielu podatników, że sprzedaż mieszkania, w którym byli zameldowani przez okres uprawniający do ulgi, i tak oznaczała konieczność zapłaty podatku od dochodu ze zbycia gruntu. Zdaniem organów podatkowych ulga nie obejmowała bowiem gruntu – mówi Dominika Dragan-Berestecka.