Prawo do zwrotu VAT mają wszystkie osoby fizyczne, które kupiły materiały budowlane w związku z budową domu mieszkalnego, jego rozbudową lub przebudową oraz remontem – w tym także lokalu.
Konieczne faktury
Zainteresowany musi samodzielnie wyliczyć kwotę zwrotu na podstawie faktur
Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Poza tym inwestorzy muszą posiadać tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego. Nie musi to być akt własności. Ważna jest także umowa najmu, użyczenia oraz spółdzielcze prawo do lokalu. Ten, kto stara się o rekompensatę za budowę domu, musi mieć pozwolenie na budowę.
Uwaga! Preferencja obejmuje tylko te towary, na które stawka VAT wzrosła od 1 maja 2004 r. z 7 do 22 proc. (a od 1 stycznia 2011 r. do 23 proc.). Inwestorowi przysługuje zwrot różnicy między nimi. Nie można odliczyć VAT, jeśli na dany towar już przed wejściem Polski do UE obowiązywała stawka 22 proc. VAT.
Co we wniosku
Osoby ubiegające się o rekompensatę muszą wypełnić wniosek, gdyż fiskus nie przyzna im zwrotu VAT z urzędu. Mogą to zrobić na druku VZM-1, który jest dostępny (wraz z załącznikami o symbolach VZM-1/A, VZM-1/B lub VZM-1/C) na stronach internetowych Ministerstwa Finansów (http://www.mf.gov.pl/index.php?const=1&dzial=106&wysw=4&sub=sub15).