PIT za 2012 rok: czas na zapłatę podatku do końca kwietnia

Jeśli podatek za cały rok jest wyższy od wpłaconych zaliczek, będziemy musieli dopłacić fiskusowi różnicę

Publikacja: 12.03.2013 02:00

Na sporządzenie i wysłanie rozliczenia rocznego mamy czas do końca kwietnia. W tym terminie musimy też wpłacić podatek (jeśli z zeznania wyszła dopłata).

Oczywiście, jeśli prześlemy zeznanie np. w połowie marca, nie musimy od razu tego samego dnia płacić fiskusowi. Możemy to zrobić w ostatnim dniu terminu.

Gdy daninę odprowadzimy później, z reguły musimy do niej doliczyć odsetki za zwłokę.

Przykład:

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą. Zaliczki miesięczne na PIT odprowadza w formie uproszczonej (wylicza je na podstawie dochodu z poprzednich lat). W 2012 r. jego zyski z firmy znacznie wzrosły.

Po wypełnieniu zeznania rocznego okazało się, że musi sporo dopłacić fiskusowi.

Za termin uiszczenia podatku uważa się:

- przy zapłacie gotówką – dzień wpłaty w kasie urzędu lub na jego rachunek w banku albo na poczcie,

- w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia naszego rachunku na podstawie polecenia przelewu.

Jeśli nie mamy pieniędzy na daninę, możemy poprosić fiskusa o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty. Wniosek trzeba uzasadnić ważnym interesem – swoim (np. trudną sytuacją finansową) albo publicznym (np. argumentując, że nieprzyznanie ulgi zmusi nas do likwidacji firmy i zwolnienia pracowników). Przesunięcie zapłaty podatku wiąże się jednak z obowiązkiem uiszczenia opłaty prolongacyjnej w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę.

Możemy też postulować umorzenie zaległego podatku. Przesłanki są takie same, urzędy rzadko się jednak godzą na całkowitą rezygnację z daniny.

O możliwości skorzystania z ulg w spłacie podatku przypomina Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej poświęconej rozliczeniu rocznemu. Zastrzega jednak, że są przyznawane wyjątkowo, tylko w szczególnie uzasadnionych sytuacjach.

Nie przegap terminu

Przekroczenie terminu na rozliczenie z fiskusem (30 kwietnia) grozi karą grzywny. Ci, którzy się spóźnią, mogą złożyć w urzędzie tzw. czynny żal, czyli poinformować o swoim przewinieniu. Wtedy mają szansę na uniknięcie odpowiedzialności.

Warto pamiętać, że urząd nie przywróci terminu nawet wtedy, gdy przedstawimy ważne powody opóźnienia. Wcześniej możemy natomiast złożyć wniosek o jego odroczenie.

Spóźnienie to także utrata podatkowych przywilejów – prawa do wspólnego rozliczenia z samotnie wychowywanym dzieckiem bądź małżonkiem. Natomiast osoby, które w ogóle nie złożą zeznania, muszą liczyć się z karą za nieujawnianie dochodów.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem