Wystarczy w zeznaniu rocznym wskazać wybraną organizację pożytku publicznego. Pieniądze przekaże urząd skarbowy. Podatnik wpisuje tylko numer KRS organizacji (nie musimy podawać numeru rachunku bankowego) i oblicza 1 proc. (w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).
W deklaracji rocznej jest też wprawdzie rubryka „Informacje uzupełniające", ale nie jest ona obowiązkowa. Możemy w niej wpisać na co mają być przekazane pieniądze. Ostateczną decyzją o ich rozdysponowaniu podejmuje jednak sama organizacja. W tej rubryce można też wyrazić zgodę na przekazanie organizacji swoich danych.
1 proc. PIT mogą przekazać zarówno osoby rozliczające się według skali podatkowej, jak i przedsiębiorcy płacący podatek liniowy. Mogli to też zrobić ryczałtowcy (np. uzyskujący przychody z najmu). Takiej możliwości nie mają tylko ci, którzy płacą daninę w formie karty podatkowej.
Pożyteczna działalność
Pamiętajmy, że 1 proc. podatku możemy przekazać tylko podmiotowi, który ma status organizacji pożytku publicznego. Musi więc prowadzić działalność pożytku publicznego. Jest to m.in. działalność charytatywna, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, promocja i organizacja wolontariatu. Więcej szczegółów znajdziemy w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jeśli chcemy dowiedzieć się na co wybrana fundacja lub stowarzyszenie wydaje pieniądze możemy przejrzeć jej sprawozdania: finansowe i merytoryczne z działalności.