Działalność pożytku publicznego.
Nie każdą bezinteresowną pomoc można jednak wykorzystać podatkowo. Odliczyć możemy przede wszystkim darowizny przekazane organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego.
Jest to m.in. działalność charytatywna, pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, ochrona i promocja zdrowia, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, promocja i organizacja wolontariatu, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Więcej szczegółów znajdziemy w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Obdarowany podmiot nie musi posiadać statusu organizacji pożytku publicznego (co jest z kolei niezbędne przy przekazywaniu 1 proc. podatku). Darczyńca musi jednak wykazać, że dana organizacja spełnia warunki określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Pamiętajmy, że odliczenie darowizny od dochodu to nie to samo co przekazanie w zeznaniu rocznym 1 proc. swojego podatku. Można zrobić i jedno i drugie.
Darowizna z poleceniem.
Odliczenie nie przysługuje, jeśli darowiznę przekazujemy bezpośrednio osobie fizycznej. Ale skorzystamy z ulgi, jeżeli zbieraniem pieniędzy na wsparcie dla niej zajmuje się np. fundacja albo stowarzyszenie. Fiskus dopuszcza bowiem tzw. darowizny z poleceniem.
Przykład: