Przede wszystkim trzeba zebrać informacje o dochodach i zaliczkach otrzymanych od płatników (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Dowiemy się z nich, ile dokładnie zarobiliśmy i ile już z tego dostał fiskus.
Gdy płatnik nie poinformował
Co zrobić, jeśli nie dostaliśmy informacji, np. formularza PIT-11 od zatrudniającej nas firmy? Niestety, zaniedbanie pracodawcy nie zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego i wykazania przychodów. Przede wszystkim trzeba więc wystąpić do niego z żądaniem sporządzenia i przekazania PIT-11 (można też o tym poinformować urząd skarbowy).
Jeśli to nic nie da, trzeba zebrać informacje o dochodach i zaliczkach na własną rękę. Przydadzą się do tego wszystkie dokumenty, które posiadamy, np. wyciągi bankowe i paski wynagrodzeń. Na ich podstawie trzeba samodzielnie sporządzić zeznanie roczne.
Jeśli mamy problemy ze skompletowaniem dokumentów, możemy złożyć wniosek o odroczenie terminu złożenia zeznania rocznego.
Dodatkowe świadczenia
Z obowiązku rozliczenia się z urzędem nie zwalnia także brak informacji PIT-8C. Jest to formularz, w którym firma albo inny podmiot (np. gmina) informuje o przekazanym świadczeniu. Wpisuje w nim korzyści zaliczane do tzw. przychodów z innych źródeł (od których w trakcie roku nie jest pobierany podatek lub zaliczka).