Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił podatnikowi umorzenia postępowania egzekucyjnego.
W sierpniu 2010 r. organy podatkowe określiły podatnikowi zobowiązanie w PIT za 2004 r. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwoliło szybko wszcząć egzekucję. W konsekwencji organy egzekucyjne zajęły dwa konta bankowe.
Potem sprawa toczyła się dwutorowo. Decyzja wymiarowa pierwszej instancji została skasowana przez organ odwoławczy. Sąd administracyjny pierwszej instancji orzekł jednak o uchyleniu decyzji drugoinstancyjnej. Jeśli chodzi o postępowanie egzekucyjne, podatnik wniósł skargę na czynności egzekucyjne i zażądał umorzenia. Fiskus odmówił.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem. Podkreślił, że organ odwoławczy uchylił decyzję wymiarową pierwszej instancji. To spowodowało wyeliminowanie jej z obrotu prawnego. A skoro z obrotu wyeliminowano podstawę do wszczęcia egzekucji , to nie było powodu do jej prowadzenia i należało ją umorzyć.
Ostatecznie spór o odblokowanie kont wygrał fiskus. Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że wyrokiem sądu decyzja kasująca decyzję wymiarową organu pierwszej instancji została uchylona.