Najemcy rozwiązujący umowę z towarzystwem budownictwa społecznego mogą być niemiło zaskoczeni skutkami podatkowymi. Nie dość, że kwota waloryzacji opłaty partycypacyjnej w lokalu jest ich podatkowym przychodem, to jeszcze nie mogą skorzystać ze zwolnienia.
Przypomnijmy, że towarzystwa budownictwa społecznego podpisują z najemcami umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy mieszkań. Wpłacane kwoty nie mogą przekroczyć 30 proc. tych kosztów. Po rozwiązaniu umowy wkład jest zwracany. Kwota zwrotu odpowiada aktualnej wartości odtworzeniowej lokalu i z reguły jest wyższa od wpłaty.
Danina od kwoty waloryzacji
Fiskus nie ma wątpliwości, że nadwyżka powinna być opodatkowana. Potwierdzają to sądy.
Jeśli kwota zwrotu jest wyższa od wpłaconej, najemca uzyskuje korzyść majątkową – czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 1027/12). Należy ją zakwalifikować do tzw. przychodów z innych źródeł.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez WSA we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 1146/11). Sąd podkreślił, że po wypłacie zwrotu TBS musi wykazać nadwyżkę w informacji PIT-8C, którą przesyła fiskusowi i byłemu najemcy. Ten musi ją wpisać do swojego zeznania rocznego i opodatkować.