Minister finansów będzie musiał się zastanowić nad zmianą przepisów ustawy o PIT dotyczących opodatkowania umów dożywocia. Zaapelował o to w piśmie do resortu rzecznik praw obywatelskich.
Z wystąpienia wynika, że obecnie sądy administracyjne ustaliły jednolitą, niekorzystną dla podatników linię orzeczniczą. Uznają, że po przeniesieniu własności nieruchomości np. mieszkania w drodze umowy dożywocia, które nastąpiło przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym zostało ono nabyte, trzeba zapłacić podatek.
Rzecznik zwraca uwagę, że interpretacja przepisów ustawy o PIT w odniesieniu do przychodów z tytułu zawartej umowy o dożywocie jest niezwykle utrudniona. Pojęcie „umowa o dożywocie" nie pojawia się bowiem w niej ani razu. Tymczasem umowy o dożywocie zawierane są najczęściej przez osoby starsze. Z tego względu celowe wydaje się wprowadzenie stosownej regulacji do ustawy o PIT.
W ocenie RPO trudno oczekiwać od seniorów ciągłego śledzenia orzecznictwa sądów administracyjnych i wyciągania z niego wniosków w tak ważnej dla nich sprawie jak zapewnienie koniecznych do życia środków.
Rzecznik poprosił ministra o zainicjowanie zmian legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia jasnych przepisów regulujących kwestię opodatkowania przychodów z umów o dożywocie. Przede wszystkim o rozważenie, czy tak ważny cel społeczny jak zaopatrzenie seniorów w podstawowe środki do życia nie wymaga wprowadzenia dla nich specjalnego zwolnienia.