Na roczne rozliczenie z fiskusem Polacy mają jeszcze kilkanaście dni. Termin na złożenie zeznań rocznych PIT za 2013 r. upływa 30 kwietnia. Wielu nadal skorzysta z preferencji. Jedną z tych, które mogą przynieść najwięcej korzyści, jest tzw. ulga kościelna.
Podstawą odliczenia nie jest ustawa o PIT, ale przepisy ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych Kościołów. Istotne jest to, że w przeciwieństwie do większości ulg przewidzianych w ustawie podatkowej odliczenie w ramach darowizny kościelnej nie jest ograniczone żadnym limitem.
Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się martwić żadnymi warunkami. Ustawodawca je bowiem przewidział. Ważne jest także, że cel, na jaki może być przeznaczona nielimitowana darowizna kościelna, jest węższy od preferencji przewidzianej w ustawie o PIT, która pozwala odliczyć darowizny na cele kultu religijnego.
W ramach nielimitowej ulgi kościelnej odliczane są darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. W Kościele katolickim obejmuje ona między innymi organizowanie pomocy sierotom, prowadzenie żłobków, ochronek, burs i schronisk, prowadzenie szpitali. Odliczeniu podlegają darowizny pieniężne i rzeczowe.
Pojęcie „działalność charytatywno-opiekuńcza" jest węższe niż pojęcie kultu religijnego.