PIT: Szkolenia pracowników hospicjów bez podatku

Uczestnicy nieodpłatnych szkoleń z opieki nad nieuleczalnie chorymi ?nie muszą rozliczać ?ich wartości w zeznaniu rocznym.

Publikacja: 30.04.2014 08:51

Minister finansów zaniechał poboru PIT od świadczeń uzyskiwanych w związku z uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z opieki paliatywnej lub hospicyjnej, organizowanych przez organizacje pozarządowe lub przez organy samorządu zawodowego lekarzy oraz pielęgniarek i położnych.

Opublikowane wczoraj rozporządzenie dziś weszło w życie, a dotyczy dochodów uzyskanych od początku ubiegłego roku do końca roku bieżącego.

Oznacza to, że uczestnicy takich szkoleń nie muszą wykazywać ich wartości, a co za tym idzie, odprowadzać od niej podatku, w deklaracjach za 2013 r. Termin na rozliczenie mija dziś o północy.

Ci, którzy złożyli już zeznania, doliczając wartość szkoleń do dochodów, mogą je skorygować.

Zwolnione z PIT są niektóre świadczenia przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także wartość świadczeń otrzymanych przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego.

Powyższe ustawowe zwolnienia nie obejmują bezpłatnych szkoleń wolontariuszy, organizowanych przez samorząd zawodowy lekarzy oraz pielęgniarek i położnych.

Od ich wartości, na zasadach ogólnych, uczestnicy musieliby więc zapłacić PIT.

Do końca 2012 r. problem ten rozwiązywało rozporządzenie opublikowane pod koniec kwietnia 2011 r., stosowane do dochodów uzyskiwanych od początku 2010 r.  Docelowym rozwiązaniem ma być wprowadzenie odpowiedniego zwolnienia do ustawy o PIT, co – jak twierdzi minister – nie było teraz możliwe ze względu na terminy. Minister finansów w uzasadnieniu rozporządzenia stwierdza, że  ma ono charakter doraźny, by podatnicy nie zapłacili PIT od szkoleń z 2013 r.

podstawa prawna: rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych dochodów DzU z 29 kwietnia 2014 r., poz. 553

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem