Termin płacenia podatków i składania deklaracji PIT

Eksperci alarmują, że rząd tylnymi drzwiami usztywnia terminy płatności podatków i składania deklaracji.

Publikacja: 17.06.2014 09:12

Zmiana w ordynacji podatkowej zaproponowana przez resort finansów otwiera furtkę do skracania termin

Zmiana w ordynacji podatkowej zaproponowana przez resort finansów otwiera furtkę do skracania terminów składania wszelkiego rodzaju oświadczeń, deklaracji, zapłaty zaliczek i podatków.

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski

Każdy wie, że jeśli termin zapłaty podatku wypada w sobotę lub dzień wolny od pracy, ma więcej czasu na wywiązanie się z obowiązku. Ta zasada może przestać obowiązywać 1 stycznia 2015 r. Jeśli 30 kwietnia wypadnie w sobotę czy w niedzielę, PIT trzeba wysłać wcześniej. To samo z dopłatą podatku. Eksperci alarmują: ustawodawca demoluje obowiązujący od lat system.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wszystko przez zmianę wprowadzaną przy nowelizacji ustawy o VAT. Chodzi o sześć wyrazów, które minister finansów chce dodać do art. 12 § 5 ordynacji podatkowej. Dziś, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następujący po nich. W nowej wersji jego koniec ma brzmieć: „chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej".

Według Krzysztofa Musiała, doradcy podatkowego, partnera w kancelarii Musiał i Partnerzy, ta modyfikacja oznacza, że możemy zapomnieć o przedłużonych terminach, np. złożenia zeznań rocznych związanych z długim weekendem majowym czy zapłaty VAT w okresie Bożego Narodzenia.

– Każda ustawa podatkowa ma własne terminy. Dziś ordynacja podatkowa, która spina ustawy materialne, pozwala przesunąć każdy termin, który wypada w sobotę lub dzień wolny od pracy. Nowe zastrzeżenie wyłączy tę możliwość – tłumaczy Maciej Grochulski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Paczuski & Taudul.

Tego samego zdania jest Wojciech Zajączkowski, wykładowca VAT. W jego ocenie nie można wykluczyć, że to celowe działanie, żeby przyspieszyć płatności podatków, zaliczek, składania deklaracji i oświadczeń.

– Zmiana nie wpłynie na terminy, których muszą przestrzegać organy podatkowe. Uderzy za to we wszystkich podatników – podkreśla.

Przypadkowa zmiana

Ordynacja podatkowa jest zmieniana przy okazji zmian w opodatkowaniu VAT usług elektronicznych. Resort finansów dla tych usług chce zmienić i usztywnić termin złożenia deklaracji. W ich wypadku nie będzie on przesuwany, gdy wypadnie w sobotę. Aby osiągnąć cel, MF zmienia nie tylko ustawę o VAT. Tłumaczy, że musi też zmienić ordynację podatkową.

Michał Roszkowski, radca prawny, partner z kancelarii Accreo, zwraca uwagę na niechlujstwo legislacyjne.

– Żeby usztywnić termin dla pewnego rodzaju usług, wystarczy zmiana w ustawie o VAT. Nie można dopuścić do nowelizacji ordynacji podatkowej, bo jej skutki wywrócą zasady liczenia terminów – zastrzega.

Zdaniem Macieja Grochulskiego proponowaną zmianę w ordynacji trzeba albo usunąć, albo jasno powiedzieć, o co chodzi.

– Wydaje się, że intencja i skutek są rozbieżne. Nie można nawet przez przypadek zmieniać tego, do czego przyzwyczaili się podatnicy. To niszczy system, który i tak jest niestabilny – tłumaczy.

Projektem dziś ma zająć się rząd.

OPINIA dla Rz

Przemysław ?Ruchlicki - ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej

Zmiana w ordynacji podatkowej zaproponowana przez resort finansów otwiera furtkę do skracania terminów składania wszelkiego rodzaju oświadczeń, deklaracji, zapłaty zaliczek i podatków. ?Z pewnością nie uznałbym tego za porządkowanie przepisów. Modyfikacja ordynacji podatkowej polegająca na przesuwaniu terminów wypadających w sobotę lub dni wolne od pracy z pewnością nie ułatwi życia przedsiębiorców. To utrudnienie dla biznesu, który będzie musiał na bieżąco monitorować, kiedy upływa termin wywiązania się z danego obowiązku. Zwiększy to obciążenia firm ?i sprawi, że ogólna zasada zapisana od lat w procedurze podatkowej stanie się martwa.

Każdy wie, że jeśli termin zapłaty podatku wypada w sobotę lub dzień wolny od pracy, ma więcej czasu na wywiązanie się z obowiązku. Ta zasada może przestać obowiązywać 1 stycznia 2015 r. Jeśli 30 kwietnia wypadnie w sobotę czy w niedzielę, PIT trzeba wysłać wcześniej. To samo z dopłatą podatku. Eksperci alarmują: ustawodawca demoluje obowiązujący od lat system.

Diabeł tkwi w szczegółach

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem