Rozprawa dotycząca zgodności z konstytucją obecnych przepisów o zasadach wymiaru 75 proc. PIT miała się odbyć 8 lipca. Została odwołana, a oba pytania w tej sprawie połączono i przekazano do rozstrzygnięcia przez pełny skład sędziowski (czyli przynajmniej dziewięciu sędziów).
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2013 r. (sygn. SK 18/09) podważył zgodność z ustawą zasadniczą większości przepisów regulujących zasady opodatkowania dochodów z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów w latach 1998–2006. Uznał, że są one obarczone bardzo poważnymi wadami legislacyjnymi dotyczącymi ich konstrukcji i treści.
Wprowadzając szczególnie restrykcyjną instytucję podatku od dochodów nieujawnionych, ustawodawca unormował ją w trzech lakonicznych przepisach, które w większości okazały się nieprecyzyjne i niejednoznaczne.
Fiskus nie od razu pogodził się z tym orzeczeniem, ostatecznie jednak zaczął uchylać swoje decyzje i zwracać podatek. Natomiast postępowania za późniejszy okres (czyli od 2007 r.) zawiesza, czekając na kolejne rozstrzygnięcie Trybunału.
Zostały bowiem do niego skierowane pytania (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego) o zgodność z konstytucją także obecnie obowiązujących przepisów.